Start Aktualności Wydarzenia PIEŚNI PATRIOTYCZNE NA „WYSYPISKU” W LUTOMI DOLNEJ
PIEŚNI PATRIOTYCZNE NA „WYSYPISKU” W LUTOMI DOLNEJ Drukuj Email
Czwartek, 25 Październik 2018
foto: Wysypisko 2018 - wręczenie nagród laureatom24 października br. w świetlicy wiejskiej  w Lutomi Górnej odbyła się XIX edycja Gminnego Przeglądu Muzycznego Młodych Artystów „Wysypisko”. Było to kolejne spotkanie muzyczne, organizatorem którego była Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w  Świdnicy.


Celem, który przyświeca od początku istnienia festiwalu, czyli od 1999 roku, jest poszukiwanie i promowanie młodych talentów ukrywających się w murach  gminnych szkół. Ideą konkursu jest, by był to przegląd bez barier, oparty na wspólnym muzykowaniu i obcowaniu z muzyką formie zabawy. Głównym pomysłodawcą tej cyklicznej  imprezy jest  Dariusz Jaros - muzyk i instruktor, ale w realizację festiwalowego przedsięwzięcia włączyli się wszyscy nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej. Tegoroczne hasło przewodnie koncertu brzmiało: „Powrócisz Tu!” i nawiązywało do gminnych obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości. Można było więc usłyszeć – przy „żywym” akompaniamencie zespołu „Big Band” takie kompozycje jak: „Warszawo ma”, „ Szara piechota”, „Maki” i inne.

W konkursie udział wzięły wszystkie zespoły z terenu naszej gminy, które wystąpiły dwóch kategoriach: „młodszej”- szkoły podstawowej: klasy IV-VI oraz „starszej”: klasy VII-VIII oraz klasy gimnazjalne. W  pierwszej kategorii najlepsza okazała się Klaudia Kutyba ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, II miejsce zajęła  Hanna Leśniewska z Szkoły Podstawowej w Pszennie, III miejsce przypadło Martynie Stamborskiej ze Szkoły Podstawowej w  Mokrzeszowie. Wyróżniono również zespół „Ich czworo” ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym oraz Antoninę Gawrońską ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.

W kategorii „starszej” - I miejsce przypadło Róży Madej ze Szkoły Podstawowej w Pszennie,  II miejsce Angelice Ślęzak ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu, a III miejsce „wyśpiewał” zespół „Lutonutki” ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej. Oceniający docenili także talent Marii Kajewskiej z Mokrzeszowa oraz „Zespół wokalny” z Witoszowa Dolnego. Wszyscy uczestnicy wyjechali z nagrodami i upominkami, ale przede wszystkim zdobyli nowe doświadczenia muzyczne. Organizatorzy dziękują serdecznie sponsorom: Gminie Świdnica, na czele z Wójt Gminy - Panią Teresą Mazurek oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu, a także radnym: Pani Lucynie Mroczek, Panu Ryszardowi Gawronowi, Panu Piotrowi Błaszko, sołtys wsi Lutomi Dolna- Pani Izabeli Szmigiel oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.

Jury w składzie konkursu: Tadeusz Szarwaryn- przewodniczący, Teresa Kmera i Jakub Curyl wysoko oceniło wszystkie prezentacje, podkreślając muzykalność i duże obycie sceniczne młodych wokalistów.

„Tegoroczna edycja była inna od poprzednich, bo skupiliśmy się na przypomnieniu najważniejszych pieśni patriotycznych, ale również wspaniała i zaskakująca, bo poziom prezentacji z roku na rok rośnie. To świadczy, że umiejętności dzieci są coraz większe, a to wszystkich cieszy”- podsumowała przegląd dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej- Elżbieta Dolińska.

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: