Start Aktualności Wydarzenia XXV ŚWIDNICKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH
XXV ŚWIDNICKI PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH Drukuj Email
Piątek, 20 Styczeń 2017
foto: Występ Teatrzyku Obrzędowego TRADYCJAW dniach 9.01-18.01.2017 roku na deskach teatru świdnickiego miał miejsce jubileuszowy XXV Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury. W wydarzeniu tym, wśród 36 grup teatralnych, brały udział dwie grupy reprezentujące Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej oraz Grupa teatralna ze Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie zaprezentowały inscenizacje nawiązujące do opowieści biblijnych, tradycji oraz historii Narodu Polskiego.

Występy gminnych artystów zrobiły duże wrażenie na  jury które w składzie:
  1. Kazimiera Momot – przewodnicząca jury,
  2. Małgorzata Braniecka – była dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury,
  3. Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor, aranżer,
  4. ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego”.
Postanowiło uhonorować nagrodą finansową 550 zł m.in.:
Świetlicę Wiejską w Bystrzycy Górnej, Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” – za podtrzymywanie tradycji polskiego kolędowania po domach z kapelą, z tańcami, śpiewem i bystrymi dialogami  w spektaklu „Gdzie konik siędzie, tam zboże będzie”;
wyróżnieniem finansowym w wysokości 250 zł:
Dla Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie – za kolędniczą prezentację dla wędrujących po domach kolędników z przyśpiewkami i nowymi tekstami mówionymi ładną góralską gwarą.

Przyznano także Nagrody indywidualne w postaci kart upominkowych. Tutaj wielkie brawa należą się dla Kacpra Danisiewicza za rolę Żyda z Teatrzyku Obrzędowego ze Świetlicy Wiejskiej w Bystrzycy Górnej, a także dla Sylwii Danisiewicz, instruktorowi Teatrzyku Obrzędowego „Tradycja” z Bystrzycy Górnej, za autorski scenariusz i w uznaniu za stałe poszukiwania nowych tekstów kolędniczych i rozwiązań scenicznych.

Wszystkim naszym reprezentantom należą się ogromne brawa za kultywowanie i rozpowszechnianie polskiej tradycji i kultury ludowej.foto: grupa teatralna z Bystrzycy Górnej
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: