Start Aktualności Wydarzenia WŁOSKA ADRIA - KOLEJNE MIASTO PARTNERSKIE GMINY ŚWIDNICA
WŁOSKA ADRIA - KOLEJNE MIASTO PARTNERSKIE GMINY ŚWIDNICA Drukuj Email
Piątek, 13 Listopad 2015
foto: Podpisanie umowy partnerskiej z miastem AdriaPrzyjaźń jest nie tylko drogocennym prezentem, lecz również ciągłym zadaniem, mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy podczas uroczystości podpisania umowy przyjaźni z włoskim miastem Adria.  

11 listopada 2015 r. zapisze się na kartach historii gminy Świdnica jako dzień zawarcia kolejnej umowy o współpracy. Tym razem z miastem Adria. Uroczystość odbyła się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica z udziałem delegacji oficjalnej, której przewodniczył burmistrz Adrii Massimo Barbujani, radnych i osób odpowiedzialnych za współpracę zagraniczną, konsula honorowego Republiki Włoskiej we Wrocławiu pani Moniki Kwiatosz oraz władz gminy Świdnica.

Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębianie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich osiągnięć, tradycji i dziejów. Rozwój kontaktów mieszkańców obu gmin na płaszczyźnie społecznej, oświatowej, kulturowej, sportowej, ochrony środowiska, turystycznej i gospodarczej. W przyszły roku obchodzić będzie 10. rocznicę podpisania umowy partnerskiej z niemiecką gminą Lampertheim. Stąd też w tym miejscu pragnę wspomnieć jej ówczesnego burmistrza Ericha Maiera, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Dzięki umowie z Lampertheim, dzisiaj współpracujemy już z Maldegem (Belgia), a złożeniem podpisów pod umowami przyjaźni, przypieczętowaliśmy naszą współpracę z miastem Adria. Jestem przekonana, że będzie ona „żywa”, a potwierdzeniem tego faktu są już kontakty i spotkania naszej młodzieży zarówno w Belgii jak i we Włoszech – mówiła wójt gminy.

Cieszę się z zaproszenia naszej delegacji oficjalnej do gminy Świdnica , wspieranej przez przedstawicieli organizacji pozarządowej. Adria jest bardzo ważnym miastem, bowiem dało nazwę Morzu Adriatyckiemu. Jesteśmy otwartą gminą, szczególnie na ludzi młodych, do których przecież należy przyszłość Europy i świata. Cieszę się, że jako burmistrz mogę kontynuować dzieło swoich poprzedników, a w szczególności swojego wujka. Rozwijać kontakty pomiędzy narodami Europy w duchu przyjaźni, solidarności i pokoju – podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

Swojego wzruszenia nie kryła konsul honorowa konsulatu Republiki Włoskiej we Wrocławiu.

Od sześciu lat pełnię funkcję konsula honorowego we Wrocławiu i ogromnie się cieszę, że po raz pierwszy mogę uczestniczyć w tak podniosłej uroczystości jaką jest zawarcie obustronnej umowy pomiędzy polską gminą Świdnica i włoskim miastem Adria. W tym dniu zabrzmiały hymny państwowe Polski i Republiki Włoskiej. Mało kto pamięta, ale tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, noszącej później tytuł Mazurek Dąbrowskiego, powstał między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia (niedaleko Bolonii). Widząc ogromne zaangażowanie po obu stronach jestem pewna, że zawarty pakt przyjaźni przyniesie wspaniałe owoce – mówiła Monika Kwiatosz.

/www.gmina.swidnica.pl/

 

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: