Start Aktualności Wydarzenia WIZYTA KLUBU SENIORA Z BYSTRZYCY GÓRNEJ W NIEMCZECH
WIZYTA KLUBU SENIORA Z BYSTRZYCY GÓRNEJ W NIEMCZECH Drukuj Email
Wtorek, 16 Czerwiec 2015
foto: Członkowie klubów Seniora z Polski i NiemiecTo już po raz piąty, w dn. od 12 do 14 czerwca, Klub Seniora z Bystrzycy Górnej na zaproszenie zaprzyjaźnionego Klubu Seniora ze Senftenbergu odbył wizytę w Niemczech. Poprzednim razem Seniorzy mieli okazję zwiedzić Drezno - w tym roku głównym puntem wyjazdu było seminarium na temat: "70 lat po zakończeniu II Wojny Światowej - nowy związek narodowców Niemiec i Polski na tle rozwoju Europy".

W sumie było to już ósme spotkanie Seniorów z obu krajów, z których każde miało na celu lepsze wzajemne poznanie mieszkańców obu krajów, ich historii, kultury, obecnych warunków życia oraz bieżących wydarzeń. Poprzez budowanie więzi osobistych i ich pogłębianie zostają przezwyciężone uprzedzenia, wynikające w szczególności z historycznych zaszłości obu narodów, oraz pogłębia się wzajemne zrozumienie i akceptacja. Spotkania seniorów najpierw odbywały się co dwa lata na przemian w Niemczech i w Polsce, a od 2010 r. na wniosek polskich uczestników - corocznie. W tym roku w spotkaniu uczestniczyło w sumie 45 osób z Niemiec i z Polski. Na koniec obie strony były zgodne, że należy kontynuować i pielęgnować tak owocną wieloletnią już współpracę. Wyrazem tego było zaproszenie strony niemieckiej na jubileusz XX-lecia Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej, który będzie miał miejsce w przyszłym roku

Seminarium w Senftenbergu nie było jedynym punktem programu wyjazdu Seniorów. Już w dniu wyjazdu, czyli w piątek 12.06., seniorzy mieli okazję zawitać po drodze do zamku w Bad Muskau, gdzie zwiedzili przylegający do niego park. Zwiedzanie parku połączone było z omówieniem historycznych i bieżących tematów, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju stosunków polsko-niemieckich.
W drugim dniu wizyty, po zakończonym seminarium, seniorzy wzięli udział w imprezie Okręgu Seniorów Rady Senftenberg połączonej z programem kulturalnym i tańcami w domu ASB trwających do godzin wieczornych. Trzeci dzień wizyty był dniem powrotu do Polski, połączonym z uprzednim zwiedzaniem portu miejskiego oraz omówieniem jego powstania i perspektyw dalszego rozwoju. Po obiedzie, ok. godz. 14.30, Seniorzy wyruszyli w drogę powrotną do domu.

* * *

Klub Seniora w Bystrzycy Górnej powstał 12 kwietnia 1996 r. z inicjatywy Stanisława Kraińskiego, który do dzisiaj pełni honory i obowiązki jego Prezesa. Zrzesza on obecnie 36 osób z czterech miejscowości: Burkatowa, Bystrzycy Górnej, Lubachowa oraz Świdnicy i jest najstarszym stowarzyszeniem w gminie Świdnica zrzeszającym osoby starsze. W czasie swojej działalności odbył 52 wycieczki krajowe, 6 zagranicznych (4 do Niemiec i 2 do Czech), współpracuje z pozostałymi klubami Seniora, stowarzyszeniami, klubami sportowymi oraz OSP z terenu Gminy Świdnica.
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: