Start Aktualności Wydarzenia TRADYCYJNE STOŁY WIELKANOCNE, PALMY I PISANKI WE WROCŁAWIU
TRADYCYJNE STOŁY WIELKANOCNE, PALMY I PISANKI WE WROCŁAWIU Drukuj Email
Poniedziałek, 30 Marzec 2015
fot.: KGW z Burkatowa na prezentacjach wojewódzkich Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek w Pasażu Grunwaldzkim we WrocławiuW sobotę 28 marca w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu odbyła się impreza pn. Prezentacje Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek. Gminę Świdnica w tym roku po raz pierwszy reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Burkatowie.

   Po raz pierwszy wzięliśmy udział w tej imprezie zorganizowanej przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Regionalne Związki Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Wyjazd był doskonałą okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności smaków naszej wsi i gminy a także popularyzacji kultury i tradycji związanej ze Świętem Wielkiej Nocy - mówi Pani Teresa Kmera z KGW w Burkatowie.

Maciej Sanetra, dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego, Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ryszard Czerwiński, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Józef Kupny Arcybiskup Metropolita Wrocławski uroczyście powitali uczestników i gości zaproszonych.

Podczas tegorocznych prezentacji panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały wspaniałe tradycyjne potrawy wielkanocne. Na barwnie udekorowanym stole nie zabrakło żuru z białą kiełbasą, pieczonej kaczki, paschy, mazurków, swojskich wędlin i pieczonych mięs, rolad, pasztetów, swojskiego pachnącego chleba, pisanek, misternie wyplecionych palm wielkanocnych, baranków z ciasta  i z masła.

   Aby przypomnieć jeden z zanikających zwyczajów Wielkanocnych zabraliśmy ze sobą do Wrocławia wózek dyngusowy z kogutkiem, którego to w drugi dzień świąt obwożono po wsi, by zapewnić mieszkańcom zdrowie i pomyślność. Kogut w wielu kulturach uważany jest za symbol słońca i sił witalnych, symbol urodzaju. Był zwiastunem pomyślności i nowego dnia - dodaje Pani Teresa.

Podczas prezentacji Komisja Konkursowa oceniała zgłoszone do konkursu „Najpiękniejsze palmy oraz pisanki wielkanocne”. Konkurencja była spora, spośród zgłoszonych do wojewódzkiego konkursu 19 pisanek oraz 21 palm nagrodzono po trzy w każdej kategorii. Nasze koło zgłosiło do konkursu tylko pisanki i otrzymaliśmy za nie III nagrodę, z której to jesteśmy bardzo zadowoleni.

Laureaci wojewódzkiego konkursu w kategorii „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”:

  • I miejsce – KGW w Jaroszowie, powiat świdnicki,
  • II miejsce – KGW Przychowa, powiat lubiński,
  • III miejsce – KGW w Burkatowie, powiat świdnicki.

Na zakończenie Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,  Ryszard Czerwiński, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Maciej Sanetra, Dyrektor Pasażu Grunwaldzkiego wręczyli laureatom konkursu obu kategorii nagrody rzeczowe i dyplomy. Ponadto uczestniczące w prezentacjach koła otrzymały dyplomy za uczestnictwo oraz upominki.

W prezentacjach wojewódzkich „Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu wzięły udział następujące Koła Gospodyń Wiejskich:

KGW Borów, KGW Dębina, KGW Dobroszyce, KGW „Pokolenie”, KGW Wróblowice, KGW Godzikowice, KGW Siedlec, KGW Białawy Małe, KGW „Jodłóweczki”, KGW w Burkatowie, KGW w Kłaczynie , KGW w Woliborzu , KGW w Braszowicach, KGW w Jaroszowie, KGW Przychowa, KGW Chocianowiec, KGW Chociemyśl, KGW w Przybyłowicach, KGW Osiecznica, KGW Żeliszów, KGW Jarzębina, KGW w Rybnicy, KGW Mysłakowice, KGW Radostów Dolny, KGW Markocice, KGW w Nowym Kościele


Zobacz galerię zdjęć  >>
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: