Start Aktualności Wydarzenia MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SENIORA – „SENIORALIA”
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SENIORA – „SENIORALIA” Drukuj Email
Poniedziałek, 6 Październik 2014
Senioralia 2014 - Jelenia GóraW środę 1 października 2014 roku w Jeleniej Górze w wyjątkowy sposób obchody „Światowego Dnia Seniora”. Przez cztery dni seniorzy z terenu Dolnego Śląska mieli okazje uczestniczyć w różnego rodzaju atrakcjach i wydarzeniach przygotowanych specjalnie dla nich.

Główną częścią imprezy był „III Dolnośląski Przegląd Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów” w podczas, którego przez 4 dni przeprowadzono przesłuchania twórczości zgłoszonych artystów.

 Jednak zanim doszło do prezentacji Twórczości seniorów imprezę rozpoczął barwny korowód, w którym udział wzięli m. in. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Miasto i Gmina Świerzawa, Seniorzy z Kowar, Zespół „Akord” ze Świebodzic, Zespół „Ale Babki” z gminy Świdnica oraz przybyli goście.
 
W pochodzie wzięło udział blisko 400 seniorów, którzy tego dnia maszerowali ulicami Jeleniej Góry. Na Placu Ratuszowym, odbył się uroczysty koncert zespołów artystycznych, po którym Prezydent Miasta Pan Marcin Zawiła dokonał uroczystego wręczenia kluczy do miasta. Od tamtego momentu przez trzy dni Jelenia Góra należała do seniorów.
Po godzinie 13.00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury – Klub Kwadrat – dokonano pierwszych przesłuchań w ramach Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów. Kolejne dni, tj. 2, 3 i 4 października to dalsze przesłuchania i koncerty zespołów artystycznych.

W „SENIORALIACH” wzięło udział 16 grup artystycznych nie tylko z Jeleniej Góry ale również ze Szklarskiej Poręby, Kowar, Wojcieszowa, Mysłakowic, Świerzawy, Świeradowa, Świebodzic. Udział w całej imprezie zadeklarowały także zespoły z Gminy Świdnica, które reprezentował zespół śpiewaczy „Ale Babki”, który zdobył wyróżnienie za najlepszą prezentację kostiumów  regionalnych na III Dolnośląskim Przeglądzie Zespołowej Twórczości Artystycznej Seniorów w dniach 1 - 4 października  2014. Uroczyste zakończenie i podsumowanie „SENIORALI” odbyło się w sobotę 4 października  w Sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Poseł na Sejm Zofia Czerwow, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń oraz Prezydent Miasta Jeleniej Góry.  
Wszystkim Seniorom, życzymy wiele zdrowia i uśmiechu.

Dyplom dla zespołu ALE BABKI za najlepszą prezentację kostiumów regionalnych  


Najnowsze artykuły z tej kategorii: