Start Aktualności Wydarzenia WIZYTA SENIORÓW Z NIEMIEC
WIZYTA SENIORÓW Z NIEMIEC Drukuj Email
Poniedziałek, 26 Maj 2014
fot.: Grupa Seniorów z Polski i Niemiec we WrocławiuW dniach 23 – 25 maja 2014 roku Klub Seniora w Bystrzycy Górnej gościł zaprzyjaźnioną grupę seniorów z Niemiec. To już kolejne tego typu spotkanie mające na celu międzynarodową integrację seniorów z Europy.
Zacieśnianie więzi partnerskich pomiędzy osobami z Gminy Świdnica i powiatu Oberspreewald – Lausitz oraz poszerzanie wiedzy i wymiana doświadczeń w sprawach funkcjonowania Klubów i organizacji skupiających ludzi w podobnym wieku, to doskonałe metody na realizację głównej idei spotkania: „Jesteśmy razem – Seniorzy w Europie”.

Dzięki wspólnym staraniom w tym roku Gminę Świdnica odwiedziła grupa 20 osób z Niemiec. Podczas pobytu nie zabrakło okazji, by poznać się bliżej, zintegrować, i zaprezentować gościom nasze zwyczaje, kulturę, zabytki oraz sposoby spędzania czasu wolnego. Realizując ciekawy program, goście z Niemiec mieli okazję uczestniczyć w wielu zajęciach przygotowanych w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej, oraz w Hotelu „Złoty Las” w Lubachowie. Spotkanie w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej  dostarczyło uczestnikom wiele pozytywnych emocji. Program artystyczny przedstawiony przez Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” wzbudził duże zainteresowanie i został nagrodzony brawami. Nie zabrakło długich dyskusji i rozmów między seniorami. Z ramienia Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej przewodniczył pan Stanisław Kraiński, natomiast stronę niemiecką reprezentował Dr. Jurgen Stromer.. Wiele pracy i zaangażowania włożyła Pani Halina Janiszewska tłumacz języka niemieckiego.

Do wspólnej dyskusji dołączyli także przedstawiciele klubu seniora z Pszenna,  Gminy Świdnica - sekretarz Jadwiga Generowicz, GOKSIRu - dyrektor Krzysztof Jas oraz zaproszeni goście. Tematami wiodącymi były zagadnienia dotyczące aktywizacji seniorów w życiu społecznym oraz propozycje różnych sposobów spędzania czasu wolnego.

Podczas pobytu gości z Niemiec zorganizowano także wyjazd do stolicy Dolnego Śląska. Zwiedzanie Muzeum Miejskiego Wrocławia gdzie można zobaczyć bogate zbiory - „1000 lat Wrocławia”, starego miasta, katedry, spacer po okolicach hali stulecia to główne punkty wyjazdu. Na koniec wszyscy seniorzy wzięli udział w pokazie  fontanny na Pergoli.

Ostatni dzień spotkania seniorów, to czas podsumowań wspólnie spędzonych chwil oraz omówienie zadań i pracy na najbliższy rok. Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie i znajomości z każdym kolejnym spotkaniem zacieśniają coraz bardziej, a zdobyte doświadczenie i współpraca seniorów z Niemiec i Polski zaprocentowały w życiu codziennym każdego seniora.
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: