Start Aktualności Wydarzenia DOŻYNKI GMINNE 2013
DOŻYNKI GMINNE 2013 Drukuj Email
Poniedziałek, 9 Wrzesień 2013
fot. Dożynki Gminne 2013 w LutomiDożynki, czyli ludowe święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa i prace polowe to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców Gminy Świdnica. Uroczystość o niezwykle radosnym charakterze co roku skupia mnóstwo ludzi pragnących podziękować opaczności boskiej za udane zbiory i plony. Święto to tradycyjnie obchodzone jest w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw, i tak w tym roku Świdnickie Gminne Dożynki odbyły się w niedzielę 8 września.

    Gospodarzami tegorocznego święta plonów były dwa sołectwa: Lutomia Górna oraz Lutomia Dolna. Dwie malownicze miejscowości położone nad rzeką Miłą u podnóża Gór Sowich posiadające wspólną historię, doskonale wywiązały się z roli gospodarza. Typowo rolniczy charakter wsi, mnóstwo wszechobecnej zieleni, pola uprawne rozciągające się aż po horyzont, niezwykle miła atmosfera oddająca pełnię uroku wiejskiego życia, to tylko niektóre elementy tworzące doskonałe tło dla niezwykłych uroczystości związanych z tym dniem.
   
    Klimat i atmosferę święta plonów poczuć można było już zbliżając się do Lutomi. Drogi i ulice na czas dożynek zostały pięknie przystrojone w kwiaty, zboża i warzywa. Piękne słomiane figury z uśmiechem witały rolników, sadowników, ogrodników i już z daleka wskazywały drogę wiodącą wprost do Lutomi. Od godzin porannych niemal na każdym kroku spotkać można było elementy kultury ludowej oraz symbole zebranego przez rolników zboża.
     Przygotowane m.in. przez sołectwa i organizacje stoiska i stragany przyciągały barwnym wyglądem, zapachem i aromatem wyrobów kulinarnych podawanych do degustacji. A w tym roku było ich niezwykle dużo, bo niemal trzydzieści. Wśród kramów znalazły się również te prezentujące regionalne rękodzieło, wśród których górowała wiklina, wyroby z drewna oraz sztuka malarska. Nikt, kto tego dnia zdecydował się w Lutomi spędzić piękną słoneczną niedzielę, z pewnością nie żałował. Przygotowano wiele atrakcji dla młodych i nieco starszych mieszkańców Gminy Świdnica: przejażdżki konne, wystawę maszyn rolniczych, dmuchane zamki, trampoliny, malowanie twarzy, watę cukrową, wystawę zwierząt domowych, a także standardowe badania lekarskie.

    Zanim jednak zaczęła się zabawa przy muzyce zespołów artystycznych i występie  głównej gwiazdy dożynek, którą w tym rok była Pani Halina Frąckowiak, wszyscy zgromadzeni na boisku mieszkańcy Gminy Świdnica wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza Edwarda Szajdę. Tradycyjnie była to dziękczynna Msza Święta, podczas której kapłan błogosławił wieńce, symbol zebranych plonów oraz nawiązał do istoty dziękczynienia za obfite zbiory. W bardzo ciepłych słowach podkreślił olbrzymią wagę i znaczenie ciężkiej pracy rolnika.
   Warto zaznaczyć, że w tym roku tradycyjne wieńce dożynkowe zostały wykonane przez wszystkie tj. 33 sołectwa naszej gminy. Fakt ten potwierdza, że naszą gminę tworzą ludzie chętni do pracy, pełni pomysłów, a cała społeczność jak żadna inna dba o piękną polską kulturę, tradycję, obrzędy i zwyczaje. Pozwala to z wielkim optymizmem spoglądać w przyszłość co podczas mszy zaznaczył kapłan.
   Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Celina Urbańczyk i Pan Ryszard Gawron wieloletni mieszkańcy Lutomi. To oni, staropolskim zwyczajem powitali księdza bochnem chleba, wypieczonym z mąki z tegorocznego ziarna.
    Po uroczystej Mszy Świętej wszystkie sołectwa zabrały wieńce i w rytm muzyki kapel ludowych, wspólnie maszerując dookoła boiska utworzyły barwny korowód.
Korowód prowadziły zespoły muzyczne, a następnie w korowodzie dożynkowym swoje wieńce prezentowali gospodarze dożynek; sołectwa  Lutomia Dolna i Lutomia Górna. Tuż po nich maszerowały pozostałe sołectwa. Za nimi podążali starościna i starosta dożynek. Obecne też były władze gminy na czele z Panią Wójt Teresą Mazurek, zaproszeni goście, zespoły oraz mieszkańcy gminy i powiatu. Po dotarciu pod scenę Pan Janusz Waligóra przywitał mieszkańców regionu oraz gości, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, przedstawiciele firm i instytucji, z którymi przez cały rok współpracują władze Gminy Świdnica.

    Gospodarz gminy Pani Wójt Teresa Mazurek witając przybyłych wygłosiła krótkie przemówienie. W ciepłych słowach wyraziła zadowolenie z tak licznej obecności reprezentantów wszystkich sołectw. ,,Cóż może być piękniejszego dla gospodarza gminy podczas dożynek, jak nie przepiękne wieńce dożynkowe. Moim marzeniem było doczekać dożynek, podczas których wszystkie wsie zaprezentują swoje misternie wykonane wieńce. I dzisiaj spełniliście to moje marzenie. Serdecznie Wam za to dziękuję" – mówiła ze wzruszeniem Wójt Gminy Świdnica.
    Symbolicznie dzielony chleb między przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych to bardzo stary i piękny zwyczaj, a zarazem doskonałe zwieńczenie części oficjalnej uroczystości.
    W tym momencie wręczono również medale. Zasłużony dla Rolnictwa - taki tytuł w tym roku przyznano: Piotrowi Błaszko, Benedyktowi Dziedzicowi, Tadeuszowi Hruszowiec, Ryszardowi Lorens, Karolowi Rybskiemu, Stanisławowi Urbańczykowi, Janowi Wróblowi. Odznaczenia wręczyli: Wiesław Kilian - Senator RP, Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa oraz Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.
    Wzorem lat ubiegłych nie mogło zabraknąć ,,Misterium chleba" przygotowanego przez  Ludowo – Estradowy Zespół „Mokrzeszów”. Efektowne góralskie widowisko momentami także zabawne z powodzeniem wprowadziło wszystkich przybyłych w część zabawową święta plonów.

    Popołudniową porą na scenie rozpoczęły się występy zespołów śpiewaczych oraz zespołów pieśni i tańca działających na terenie gminy. Równocześnie wystartowały zmagania sportowców w ramach finału imprezy pt:. „Sportowe weekendy na wsi” organizowanej przez LZS w Świdnicy. W całym cyklu spotkań, na 16 sklasyfikowanych drużyn, bezapelacyjnie wygrała drużyna sołectwa Wiśniowa, II miejsce zajęło sołectwo Panków, a III miejsce sołectwo Pogorzała.
Zwycięzcy i wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni bonami pieniężnymi oraz pamiątkowymi dyplomami.
    W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy przyznano następujące miejsca dla sołectwa Lutomia Dolna, sołectwa Burkatów oraz sołectwa Wilków.
Pozostałych 30 sołectw również otrzymało nagrody.
    Wyróżnionymi straganami mogły pochwalić się sołectwa: Komorów, Lutomia Dolna, oraz Burkatów. Dla 26 straganów, które reprezentowane były przez sołectwa, Młodzieżową Radę Gminy Świdnica, stowarzyszenia oraz świetlicę środowiskową w Modliszowie komisja przyznała także atrakcyjne nagrody.
    Nad przebiegiem konkursów czuwały specjalnie na ten cel powołane komisje, które wybierały najpiękniejsze prace. Wybór nie był łatwy, bo jak przyznają członkowie komisji niemal każdy wieniec i stragan zachwycał estetyką, wykonaniem i pomysłowością.
    Członkowie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” podczas dożynek wręczyli nagrody w plebiscycie na najładniejsze stoisko wiejskie oraz konkurs na produkt lokalny. Spośród zgłoszonych do konkursu 12 stoisk, komisja nagrodziła dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi stragany: sołectwa Bystrzyca Dolna, Grodziszcze oraz sołectwa  Lutomi Dolnej.
Na konkurs „Produkt lokalny” zgłoszono 11 produktów w różnych kategoriach. I w tym wypadku komisja miała nie lada orzech do zgryzienia, bowiem wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zasługiwały na nagrody. Ostatecznie nagrodzono następujące produkty: nalewkę „Ale Lipa” z Grodziszcza, nalewkę „Sosnówka” z Bystrzycy Górnej i cytrynówkę Pigwówka z Boleścina.
    Rozstrzygnięcie, jak co roku podczas dożynek, miał także konkurs ,,Świdnicki Łokieć". Nagrodą główną w IX już edycji tego konkursu był laptop, ufundowany przez sponsora głównego imprezy firmę Multimedia Polska SA. Został on rozlosowany spośród wszystkich, którzy wzięli udział w zmaganiach. W konkurencji przewidzianej dla sołectw, trwały poszukiwania posiadaczki najdłuższego palca wskazującego wśród sołtysek. Jak się okazało posiadaczką najdłuższego palca została pani Irena Dudziak sołtys z Wilkowa.
    W niedzielę zostało przeprowadzone jeszcze jedno losowanie. „Nagroda publiczności - na najładniejszy wieniec dożynkowy”. Przypadła ona sołectwu Burkatów, które zebrało aż 83 głosy z 395 oddanych. Wylosowaną szczęśliwą osobą z publiczności, która wypełniła kupon i wrzuciła go do urny został Pan Jerzy Migas.

    Nie lada wydarzeniem całej imprezy dożynkowej był występ Pani Haliny Frąckowiak, który przyciągnął rzesze miłośników jej piosenek. Swój debiut przed tak szeroką publicznością mieli także uczestnicy warsztatów wokalnych zorganizowanych podczas tegorocznych ferii zimowych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”, bo tak nazywa się zespół prowadzony przez Panów: Dariusza Jarosa i Tadeusza Szarwaryna zaprezentował wiązankę znanych przyjemnych utworów, a kilka z nich młodzi śpiewacy mieli okazję zaśpiewać wspólnie z gwiazdą wieczoru Panią Haliną Frąckowiak.
    Podsumowując tegoroczne święto plonu, należy podkreślić, że frekwencja z roku na rok jest coraz większa. Ciekawy program dożynek sprawia, że na tę uroczystość zjeżdżają się tłumy mieszkańców gminy i jej okolic.LOGA instytucji


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Galeria zdjęć >>>
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: