Start Aktualności Wydarzenia NOWA ŚWIETLICA W MAKOWICACH JUŻ OTWARTA !
NOWA ŚWIETLICA W MAKOWICACH JUŻ OTWARTA ! Drukuj Email
Poniedziałek, 24 Czerwiec 2013
 foto: Uroczystość otwarcia świetlicy w Makowicach - przecięcie wstęgiNowa, przestronna i przede wszystkim długo wyczekiwana świetlica w Makowicach jest już otwarta. Mam nadzieję, że będzie ona służyła zarówno najmłodszym jak i seniorom – mówiła podczas otwarcia wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

W sobotnie południe, 22 czerwca nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, które symbolicznie zakończyło kilkumiesięczne prace związane z przebudową świetlicy.

- Nowy budynek odzyskał swój blask, dzięki środkom unijnym. Po 9 miesiącach przebudowy prace inwestycyjne dobiegły końca. Mam nadzieję, że świetlica ta, podobnie jak wiele innych tego typu obiektów w gminie Świdnica, ponownie stanie się centrum organizacji wydarzeń kulturalnych oraz kultywowania lokalnych tradycji w Makowicach. W dużej mierze jest to zasługa samych mieszkańców wsi, bowiem impulsem do przebudowy było opracowanie Programu Odnowy Wsi Makowice. Był to punkt wyjścia, który pozwolił nam aplikować o środki unijne. Efekt naszych prac możemy dzisiaj zobaczyć – mówiła wójt gminy Świdnica.

Łączna powierzchnia użytkowa obiektu została powiększona o 62m2 i obecnie wynosi 225m2. W ramach inwestycji p.n. "Przebudowa wraz z rozbudową świetlicy wiejskiej w Makowicach", działania programu LEADER – Odnowa i rozwój wsi zostały wykonane następujące prace:

  • w istniejącym budynku: roboty rozbiórkowe, ścianki działowe, roboty tynkarsko-malarskie, stolarka okienna, sufit podwieszony, posadzki,
  • rozbudowa istniejącego budynku obejmująca: roboty ziemne, fundamenty, ściany fundamentowe i izolacje, ściany nadziemia, dach, podłoża i posadzki, ścianki działowe, tynki, malowania, stolarka okienna i drzwiowa, sufity podwieszone,
  • w części istniejącej i dobudowanej: instalacja wodociągowa wewnętrzna, instalacja kanalizacji wewnętrznej, przyłącze kanalizacji ze zbiornikiem bezodpływowym, instalacja centralnego ogrzewania, instalacja c.o. – kotłownia, instalacje elektryczne,
  • zagospodarowanie terenu.

Wartość inwestycji wyniosła ponad 465 tys. zł., w tym 257,1 tys. zł. stanowiły środki unijne w ramach Programu Leader, działanie 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Odnowa i rozwój wsi.

Poświęcenia obiektu dokonał Ks. Maciej Martynek, proboszcz parafii p.w. NMP Częstochowskiej w Bojanicach. Program artystyczny w wykonaniu uczniów ze SP w Lutomi Dolnej oraz grupy tanecznej SMYKI z Pszenna uświetnił uroczystość, po której mieszkańcy Makowic rozpoczęli festyn rodzinny.

 

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: