Start Aktualności Wydarzenia SZOPKA JUŻ JEST NA ŚWIDNICKIM RYNKU
SZOPKA JUŻ JEST NA ŚWIDNICKIM RYNKU Drukuj Email
Niedziela, 16 Grudzień 2012
foto:  szopka bożonarodzeniowa Gminy ŚwidnicaJuż kilka dni temu na świdnickim Rynku pojawiła się tradycyjna szopka bożonarodzeniowa. Na razie można w niej zauważyć nieruchome postaci, które jednak "ożyją" w sobotę, 22 grudnia, a to za sprawą samorządowców gminy Świdnica oraz inscenizacji teatralnej w ich wykonaniu. „Gloria, niechaj płynie pieśń” – to tytuł tegorocznego przedstawienia. Będzie to zarazem kulminacyjny punkt organizowanej rokrocznie przez gminę wiejską, miasto oraz powiat świdnicki „Kolędy Świdnickiej”.

- Już w ubiegłym roku wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązanie, wzbogacając scenariusz inscenizacji o partie śpiewane. W tym roku będzie ich znacznie więcej. Do wspólnego kolędowania planujemy zaangażować publiczność. Poprzez śpiewy widzowie będą z radością oczekiwać na narodziny Jezusa. Nową postacią w tegorocznym przedstawieniu będzie także osoba św. Anny, matki Maryi – mówi Tadeusz Szarwaryn, autor dotychczasowych inscenizacji. Do przygotowania ścieżki dźwiękowej inscenizacji teatralnej, zostanie wykorzystane Gminne Studio Nagrań.

- W ciągu ostatnich 5 lat, okresie Bożego Narodzenia żywą szopkę odwiedzały tysiące świdniczan i gości, którzy przyjeżdżali do naszej gminy i powiatu. Tak jak to było ponad 2000 lat temu, tak i w tym roku przy żłóbku Jezusa obok Maryi, Józefa, Trzech Króli i pastuszków czuwać będą żywe zwierzęta. W ten jeden wyjątkowy dzień w roku, szopka wypełni się żywymi zwierzętami: owcami, barankami, kucami. W dotychczasowej historii żywej szopki był też już osiołek i trzej królowie wjeżdżający na koniach. Przy okazji żywej szopki chcemy dać mieszkańcom naszych gmin i przybyłym gościom możliwość wspólnego spotkania, wspólnego kolędowania i spontanicznego dzielenia się radością - mówi wójt gminy Świdnica.

Tradycją Świdnickiej Kolędy są także wystawcy, reprezentujący gminę Świdnica w ramach bożonarodzeniowego jarmarku. Na uwagę zasługuje fakt, że tradycją bożonarodzeniową udało nam się zainteresować nie tylko nasze sołectwa, stowarzyszenia, ale również młodzież. Wystawcy z gminy Świdnica mają już swoich wiernych klientów, którzy przychodzą każdego roku w okresie jarmarku na stoisko gminne i kupują świąteczne produkty.

Zapraszamy gorąco również w tym roku!

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: