Start Aktualności Wydarzenia DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W GRODZISZCZU
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W GRODZISZCZU Drukuj Email
Środa, 14 Listopad 2012
Święto Niepodległości w GrodziszczuUroczyste obchody Święta Niepodległości w Gminie Świdnica odbyły się 10 listopada 2012 roku w Grodziszczu.

  Biało - czerwona pięknie przystrojona sala świetlicy wiejskiej, tłumnie przybyli goście oraz utwory literackie i pieśni patriotyczne wykonywane i prezentowane przez młodych mieszkańców naszej gminy, to bez wątpienia kluczowe elementy tego listopadowego wieczoru.

Obecne symbole narodowe, biało- czerwone flagi, kwiaty i kotyliony nie tylko imponująco wyglądały zdobiąc wnętrza świetlicy, ale przede wszystkim wprowadziły zgromadzonych w niezwykle patriotyczny nastrój. 
  Były także doskonałym tłem dla prezentowanego programu słowno-muzycznego rozpoczynającego uroczyste świętowanie. Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Jolantę Krasoń i Ewelinę Jezierską-Burdek oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu, wyborem polskich pieśni patriotycznych i oprawą muzyczną zajęła się p. Irena Maj. Ciekawy i wzruszający temat pozwolił widzom na chwilę przemyśleń i kontemplacji nad sposobem poszanowania takich wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna.
  Z programem artystycznym wystąpiła również dziecięca grupa taneczna działająca przy świetlicy wiejskiej pod opieką Pani Justyny Czerkawskiej oraz drużyna harcerska „Czterolistna Koniczynka”, której drużynową jest Aleksandra Karwala a instruktorem z ramienia Hufca Świdnickiego jest Pani Monika Iwaniec.
  Po programie artystycznym Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek w swoim przemówieniu podkreśliła wagę i istotę obchodów święta niepodległości. „...Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. 11 Listopada powinien być dla każdego prawdziwego Polaka dniem wyjątkowym, pełnym zadumy, ale i radości.
„Czując odpowiedzialność, także za przyszłe, młode pokolenie, jako władze samorządowe gminy Świdnica czynimy starania, by pamięć i wdzięczność za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny nigdy w naszej świadomości nie umarła. Naród bez świadomości swej historii jest jak drzewo bez korzeni. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie i przekazywanie wiedzy o naszych przodkach kolejnym pokoleniom.
mówiła Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek.
  Uroczysta akademia stała się okazją do podziękowań oraz wręczenia odznaczeń Honorowym Obywatelom Gminy Świdnica i Zasłużonym dla Gminy Świdnica.
5 listopada 2012 r. podczas XXXIV sesji Rady Gminy Świdnica, radni podjęli 3 uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdnica oraz 5 uchwał w sprawie nadania tytułu Zasłużony dla Gminy Świdnica.
Tytułem - Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, wyróżniono następujące osoby: Pana Zygmunta Worsę – Starostę Powiatu Świdnickiego, Pana Pawła Czyszczonia - Dyrektora Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu, Pana Jana Dzięcielskiego - Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica.
Tytuł - Zasłużony dla Gminy Świdnica został nadany: Pani Grażynie Walczak – Zastępcy Dyrektora PUP d/s Aktywnej Polityki Rynku Pracy,  Pani Beacie Szyszce – sołtysowi wsi Bystrzyca Górna, Panu Anatolowi Miroszniczenko - wieloletniemu działaczowi związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Witoszowie Dolnym , Panu Bronisławowi Dratwie – sołtysowi wsi Burkatów, Panu Czesławowi Kmerze – wieloletniemu sołtysowi wsi Burkatów.
Wszyscy nagrodzeni odebrali zasłużone i szczere podziękowania za zaangażowanie i pracę na rzecz Gminy Świdnica od Pani Wójt Gminy ŚwidnicaTeresy Mazurek oraz od Przewodniczącej Rady Gminy Pani Reginy Adamskiej.
  Wydarzenia takie jak obchody Dnia Niepodległości w Gminie Wiejskiej Świdnica to dowód na obecność w naszych sercach ducha patriotyzmu. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny jest wciąż żywa. Dzień 11 listopada jest symbolem pamięci o przeszłości i dziedzictwie pokoleń, którym przyszło walczyć o niepodległość Polski.
Mieszkańcy Gminy Świdnica zarówno starsi, ale i młodzi, przed którymi wiele trudnych decyzji i wyborów w życiu, z roku na rok udowadniają, że wartości takie jak: Bóg, Honor i Ojczyzna są dla nich najważniejsze.

>> Galeria zdjęć


 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: