Start Aktualności Wydarzenia KRAJOZNAWCZA WYCIECZKA KGW I ZESPOŁU "JUBILATKI" Z WITOSZOWA DOLNEGO
KRAJOZNAWCZA WYCIECZKA KGW I ZESPOŁU "JUBILATKI" Z WITOSZOWA DOLNEGO Drukuj Email
Piątek, 15 Czerwiec 2012
fot. Uczestnicy wycieczki do czeskiego BroumovaBroumov to urocze miasteczko w Czechach, w kraju hradeckim, które zostało wybrane jako cel wycieczki Koła Gospodyń Wiejskich z Witoszowia Dolnego oraz Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”. Wycieczka miała być formą podziękowania wszystkim Jubilatom za ogrom pracy, jaki przez wiele lat wkładają w sferę kultury i tradycji regionu, ale i okazją do integracji oraz ciekawego spędzenia czasu wolnego w ramach turystyki krajoznawczej. Wybór tym razem padł na Czechy. Miasto Bromouv, choć obszarowo niewielkie, ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc z pięknym rynkiem, czy znanym w całych Czechach zespołem klasztornym na czele. Górskie powietrze oraz piękne widoki wszystkim w pełni zrekompensowały nieco gorszą tego dnia deszczową pogodę.

Impreza rozpoczęła się 14 czerwca w czwartek o godzinie 8:00 w Witoszowie Dolnym. Grupa wyjechała autokarem w stronę Czeskiej Republiki, by we wspaniałych nastrojach rozpocząć zwiedzanie. Pierwszym punktem po dotarciu do Bromouva był XIV wieczny Klasztor Benedyktynów. Jest on określany mianem klejnotu szczytowego okresu baroku, a jego obecny wygląd zawdzięcza K. I. Dienzenhoferowi. Obiekt przez Czechów uznany jest za zabytek narodowy, dlatego też jest pozycją obowiązkową na turystycznej mapie tego regionu. Historyczne wnętrza – opactwo, biblioteka licząca 17 tysięcy woluminów, refektarz, kościół przyklasztorny, wystawiona kopia, tzw. Całunu Turyńskiego, możliwość obejrzenia Vambereckich mumii i kościołka przycmentarnego (najstarszego budynku sakralnego w Czechach)-to atrakcje, które tego dnia grupa z Witoszowa Dolnego miała okazję podziwiać i które na wielu zrobiły duże wrażenie. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie broumovskiej starówki zakończone chwilą odpoczynku. Kilka wspólnych zdjęć, zakup pamiątek i około godziny 12:30 można było wyruszać do Sokołowska, gdzie czekał na wszystkich ciepły posiłek i następny punkt programu - zwiedzanie cerkwi.

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła to prawosławna świątynia parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Została zbudowana w latach 1900-1901 z błogosławieństwa metropolity petersburskiego Palladiusza i służyła wiernym do końca lat 30. Wszystkich ważnych informacji na temat tego zabytku oraz samego Sokołowska udzielił zwiedzającym na miejscu przewodnik. Po posiłku znalazła się chwila na odpoczynek połączony z podziwianiem widoku Gór Sowich. Szybko jednak nastały godziny popołudniowe i trzeba było wracać do Witoszowa.

Wycieczkę Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu „Jubilatki” z Witoszowa Dolnego można zaliczyć do bardzo udanych i na pewno nie ostatnich. 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: