Start Aktualności Wydarzenia PODWÓJNY JUBILEUSZ W WITOSZOWIE DOLNYM
PODWÓJNY JUBILEUSZ W WITOSZOWIE DOLNYM Drukuj Email
Poniedziałek, 30 Kwiecień 2012
KGW i Zespół JUBILATKI z Witoszowa DolnegoSobota 28 kwietnia 2012 roku to ważna data w kalendarzu wydarzeń związanych z kulturą i tradycją. Tego dnia w naszej Gminie swoje Jubileusze obchodziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym, dla których była to 50-lecie powstania Koła i 20-lecie działalności Zespołu Śpiewaczego „Jubilatki”.

Tego dnia Pani Zofia Fryczyńska nie kryła wzruszenia dziękując osobom i instytucjom, które przez te wszystkie lata napotykała na drodze długiej działalności kulturalnej. Przypomniała również o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach Zespołu „Jubilatki” i Koła Gospodyń Wiejskich, aby na koniec przywitać radośnie wszystkich zgromadzonych słowami piosenki: „Dopóki serce bije, dopóki starczy sił śpiewaj i bądź pogodny a będziesz długo żył...”  jak sama mówi słowa te są niezwykle bliskie jej sercu i każdego dnia motywują ją do dalszego działania.
W wypowiedziach poszczególnych Pań z Zespołu nie zabrakło wspomnień wesołych wydarzeń z historii ich działalności, ale również i osób, które już odeszły jak nieżyjący już  Pan. Wiktor Janulewicz pierwszy instruktor, który był nie tylko przyjacielem dla wszystkich ale w znacznym stopniu prekursorem osiągnięć zespołu.
Pomysł szerzenia i pielęgnowania kultury i tradycji jest głównym założeniem działalności Koła Gospodyń Wiejskich i „Jubilatek”. Ta  idea sprawia, że tradycja naszego regionu pozostaje nadal piękna i niezmienna, a sposób w jaki Panie z Zespołu i z KGW zdecydowały się spędzać czas wolny  jest godny pochwały i naśladowania.

Na Jubileuszu w „Leśniczówce” pojawiło się wielu znakomitych gości, przedstawicieli władz gminnych i samorządowych. Serdeczne gratulacje i życzenia na ręce Pani Zofii Fryczyńskiej złożyła Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek, do życzeń dołączyli także: Ksiądz Proboszcz parafii w Witoszowie Dolnym Jarosław Lipniak, Przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Pani Regina Adamska, Radni Gminy Pan Tadeusz Żuberek oraz Pan Piotr Gancarczyk i Pan Zbigniew Karnowski – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu,  Sołtys wsi Witoszów Dolny Pan Fabian Bartoszewicz wraz z członkami Rady Sołeckiej.

Na koniec części oficjalnej z rąk Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Pana Krzysztofa Jasa Pani Zofia Fryczyńska otrzymała statuetkę i tytuł „Zasłużony dla Kultury i Tradycji Polskiej w Gminie Świdnica” - pierwszy taki tytuł nadany w naszej Gminie.
Tego wieczoru wysłuchaliśmy jeszcze wielu pięknych piosenek zaśpiewanych przez Zespół „Jubilatki”, których instruktorem i kierownikiem muzycznym od blisko dwudziestu lat jest Pani Hanna Raszkiewicz.

Tak upłynął niezwykły dzień i jubileusz. Dla wielu był kolejnym zastrzykiem energii i motywacją do dalszej pracy na rzecz kultury i tradycji regionu. Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości  w kwestii sensu podtrzymywania polskiej tradycji i kultury w dobie coraz większych wpływów wielokulturowości, niech spojrzy na Witoszów i na działalność Pań obchodzących w sobotę jubileusz. Poprzez to co robią dają nam jasną odpowiedź na pytanie: w jakim kierunku należy podążać w przyszłości i jakich wartości należy się trzymać? My osobiście życzymy kolejnych sukcesów i co najmniej 100 lat działalności.    


 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: