Start Aktualności Wydarzenia ZPIT "BYSTRZYCA" NA DESKACH OPERY WROCŁAWSKIEJ
ZPIT "BYSTRZYCA" NA DESKACH OPERY WROCŁAWSKIEJ Drukuj Email
Poniedziałek, 22 Listopad 2010
ZPIT BYSTRZYCA w Operze WrocławskiejUrząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego i Rozwoju Obszarów Wiejskich był organizatorem III Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska. W murach Opery Wrocławskiej zabrzmiały skoczne nuty oraz zobaczyliśmy i usłyszeliśmy to, co przywieźli z sobą po wojnie nasi rodzice i dziadkowie.

     Na Dolnym Śląsku za to (jak nigdzie) mamy okazję podziwiać kulturę górali czadeckich i kresowian, osiedleńców z kieleckiego, rzeszowskiego czy małopolski. Taką właśnie mieszankę kulturową zobaczyliśmy w ciągu dwóch dni na scenie Opery w wykonaniu zespołów m.in.: "Harnaś", "Malwy", "Legnica", "Serbowiacy", "Górzanie", "Bystrzyca", "Podgórzanie" i "Jedliniok". Na scenie Opery Wrocławskiej zaprezentowało się ponad 20 kapel i zespołów ludowych.

   Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” przedstawił widowisko pt. „Misterium chleba”. Scena operowa na moment zamieniła się w pole, gdzie siewcy wrzucają w ziemię ziarno, które niebawem przyjmuje kształt zboża. Kosiarze i przodownice kontynuują ten ciężki trud przemiany. Kolejnym obrazem w „Misterium chleba” to czas dożynek i podziękowania za ciężką pracę, której darem jest chleb. Scenariusz widowiska oparty na archiwalnych tekstach między innymi Oskara Kolberga opracowała pani Sylwia Danisiewicz. Widowisku towarzyszyły śpiewy i tańce z muzyką kapeli ludowej. W programie wystąpili prawie wszyscy członkowie trzech zespołów bystrzyckich. Misterium chleba było ostatnim punktem pokazu festiwalowego, po którym wszystkie zespoły zaśpiewały i zatańczyły piosenkę - „Szła dzieweczka do laseczka”.

Festiwal Tradycji Dolnego Śląska to największa impreza na Dolnym Śląsku prezentująca zespoły śpiewacze oraz zespoły pieśni i tańca z naszego regionu.
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: