Start Aktualności Wydarzenia III NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO TO BYSTRZYCA GÓRNA – GRATULUJEMY!!!
III NAJPIĘKNIEJSZA WIEŚ WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO TO BYSTRZYCA GÓRNA – GRATULUJEMY!!! Drukuj Email
Piątek, 20 Sierpień 2010
Bystrzyca Górna - konkurs na najpiękniejszą wieśKonkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” realizowany przez Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich to jeden z elementów wsparcia przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej.
Konkurs ma na celu wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. 
 
Konkurs zorganizowany został w czterech kategoriach : „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.
 
Do udziału w konkursie do kategorii „Najpiękniejsza Wieś” zgłosiło się – 17 miejscowości i między nimi Bystrzyca Górna.
W dniu 26 lipca i 12 sierpnia 2010 r. Bystrzyca Górna prezentowała wieś oraz dorobek swoich mieszkańców - osiągnięcia oświatowe, kulturowe, sportowe, kulinarne. Komisja miała okazję  obejrzeć  występ naszych zespołów: Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” i „Mała Bystrzyca”, posłuchać poezji ludowej poetki Józefy Przeniosło, przyjrzeć się haftom miejscowych twórców, obejrzeć rzeźby pana Józefa Lurki, trofea miejscowych sportowców.   Krajobraz  wsi podziwiała   w czasie przejażdżki konnym zaprzęgiem oraz podróży drezyną. Odwiedziła kościół i szkołę, poznała ludzi, ich dbałość o zachowanie od zapomnienia tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze i naszej tradycji, poznała ich aktywność i zaangażowanie i zwykłą ludzką życzliwość.  
 
W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.
W oparciu o zgłoszoną dokumentację oraz 12 wizji terenowych przeprowadzonych przez członków Komisji w dniach od 29.06.2010r. do 30.07.2010r. komisja konkursowa dokonała wyboru laureatów konkursu w 2010r.
 
W Kategorii „Najpiękniejsza Wieś” Bystrzyca Górna zajęła zaszczytne III  miejsce.
 
Wszyscy laureaci, zgodnie z regulaminem konkursu, otrzymają cenne nagrody rzeczowe. Dodatkowo laureaci pierwszych miejsc w kategoriach „Najpiękniejsza Wieś” oraz „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” i „Najlepszy start w Odnowie Wsi” otrzymają kompleksowe opracowanie inwentaryzacji zasobów kultury materialnej, wykonane przez Uniwersytet Wrocławski, oraz opracowanie inwentaryzacji przestrzeni  wiejskiej wykonane przez Uniwersytet Przyrodniczy.
 
Gratulujemy serdecznie wszystkim mieszkańcom Bystrzycy Górnej i życzymy dalszych sukcesów.
 
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: