Start Aktualności
ZAPRASZAMY DO PSZENNA NA JARMARK WIELKANOCNY Drukuj Email
Środa, 21. Luty 2024 07:58
W górnej części na białym tle część opisowa plakatu, od połowy w dól porozrzucane w trawie kolorowe pisanki, kwiatki23 marca o godz. 13.00  startuje "Jarmark Wielkanocny" w Pszennie.

Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich twórców oraz miłośników sztuki i tradycji do wzięcia udziału w tym dorocznym wydarzeniu gminy Świdnica. 

Kiermasz odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie przy ul. Wrocławskiej 15.
 
W kiermaszu może wziąć udział każdy wystawca, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Zainteresowanych udziałem prosimy o wypełnienie i przesłanie karty wystawcy do dnia 13 marca 2024r. na adres: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica, telefon 74 852 30 67 wew. 313, telefon komórkowy 696 061 715 lub drogą e-mailową na adres: goksirgmswidnica@wp.pl

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje konieczność pisemnego potwierdzenia.

Pliki do pobrania: 
W górnej części na białym tle część opisowa plakatu, od połowy w dól porozrzucane w trawie kolorowe pisanki, kwiatki
 
III MEMORIAŁ PAMIĘCI RYSZARDA DUDKOWSKIEGO Drukuj Email
Wtorek, 30. Styczeń 2024 00:00
Tło plakatu utrzymane w kolorach czerni i szarości. W górnej części plakatu zdjęcie Ryszarda Dudkowskiego z mikrofonem. Po prawej herb Gminy Świdnica, loga GOKSiRu i LZS. Z lewej strony okrągłe logo Płomienia Makowice (czarna figura tenisisty stołowego opisana ognistymi płomieniami). Część dolna - informacyjna17 lutego o godz. 11:00 zapraszamy do Makowic na trzeci już Memoriał Ryszarda Dudkowskiego w tenisie stołowym kategoria OPEN . Ilość miejsc ograniczona, więc zapraszamy do zapisów.

To kolejne sportowe wydarzenie w gminie Świdnica dedykowane pamięci Ryszarda Dudkowskiego, wieloletniego prezesa Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy, wiceprezesa Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu, wiceprezesa Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Świdnica, nauczyciela, wychowawcę i kierownika internatu Zespołu Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej, Zasłużonego dla Gminy Świdnica, miłośnika i pasjonata sportu.

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 9 lutego br. pod nr tel. 792 756 036 lub e-mail: z.panek@lzs.info.pl
 
PIERWSZA STANICA ROWEROWA W GMINIE ŚWIDNICA JUŻ OTWARTA Drukuj Email
Poniedziałek, 15. Styczeń 2024 11:16
Stanica rowerowa w WilkowieJuż służy mieszkańcom Wilkowa, a niebawem zalety nowoczesnego obiektu docenią cykliści. Pierwsza stanica rowerowa w gminie Świdnica została uroczyście oddana do użytku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z zastępcą wójta Bartłomiejem Strózikiem, przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginą Adamską, wykonawcą inwestycji Emilem Laskowskim, kierownikiem działu Inwestycji i Infrastruktury Technicznej Katarzyną Miłkowska oraz mieszkańcami Wilkowa. 

   To miejsce powstało specjalnie z myślą o rowerzystach. W stanicy będzie można nie tylko odpocząć, ale też skorzystać ze stacji ładowania rowerów elektrycznych. W jej otoczeniu jest m.in. wiata i plac zabaw. Budynek stanicy rowerowej wykorzystywany będzie jako jeden z nowoprojektowanych punktów turystyczno-biwakowych rozlokowanych na terenie gminy Świdnica. Korzystać z niego będą mogli także turyści piesi i rowerowi odwiedzający naszą gminę jako zaplecze higieniczno-sanitarne, miejsce przygotowania posiłku oraz punkt ładowania rowerów elektrycznych – podkreślali wspólnie wójt gminy Teresa Mazurek wraz z zastępcą wójta Bartłomiejem Strózikiem. Życzymy Państwu aby było to miejsce, które łączy i daje inspirację do wielu społecznych inicjatyw.

Uroczyste otwarcie obiektu było doskonałą okazją aby docenić trud i społeczną pracę Pani Janiny Lisowskiej. Mieszkanka Wilkowa od wielu krzewi dobre wzorce wśród lokalnej społeczności, sprzątając nie tylko swoje obejście wzdłuż drogi powiatowej ale i przylegający do drogi chodnik. Gdyby tak każdy mieszkaniec naszej gminy jak Pani Janina dbał o porządek wokół swoich nieruchomości to z pewnością nie mielibyśmy problemu z utrzymaniem czystości i porządku w naszych wsiach – mówiła z uznaniem wójt gminy Teresa Mazurek, wręczając Pani Janinie okolicznościowy dyplom i kosz upominkowy. Słowa uznania, tym razem ze strony prezesa zarządu firmy EMBUD Sp. z o.o. - Emila Laskowskiego powędrowały do Pani Doroty Kohler za społeczny nadzór przy realizacji inwestycji. Pani Dorota otrzymała pierwszy w historii tej firmy Certyfikat Społecznego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Spotkanie noworoczne w Wilkowie uświetnił występ muzyczny zespołu Pszennowskie Trele oraz solistek Julii Duźniak i Róży Madej.
 
Koszt stanicy wraz z wyposażeniem to ponad 2 mln złotych. Zadanie inwestycyjne zostało dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 1 505 000,00 zł. Warto podkreślić, że w gminie Świdnica ponad 6,7 mln złotych rządowej pomocy przeznaczamy na rozbudowę infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy, w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych (RFIL). W efekcie powstanie 5 stanic rowerowych (w Wilkowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie, Bystrzycy Górnej i Lubachowie), przystań kajakowa, kładka pieszo-rowerowa, 2 singletracki i pumptrack.
 
Stanica Wilków - dane
 • Kubatura: 975,00m3
 • Powierzchnia zabudowy: 157,40m2
 • Powierzchnia użytkowa:132,52m2
 • Wysokość: 6,80m
 • Długość: 18,24m
 • Szerokość: 8,90m
 • Liczba kondygnacji: 1
 • POWIERZCHNIA PARKINGU (nawierzchnia szutrowa) 325,85m2
 
PRZED NAMI 24. EDYCJA PRZEGLĄDU KOLĘDNICZEGO Drukuj Email
Sobota, 13. Styczeń 2024 10:58
Przegląd kolędniczy - zdjęcie: stajenka, siano, wokół żlobka figury Marii, Piotra, Królowie z darami, osiołek, cielę i baranekGminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy zaprasza na 24. edycję  Przeglądu Zespołów Kolędniczych, który odbędzie się 10 stycznia 2024 r. (środa) o godz. 9:00 w sali świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej.
 
Program występów:
 • godz. 9:00 Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej,
 • godz. 9:25 Przedszkole „Bajkowa dolinka” z Pszenna,
 • godz. 9:50 Świetlica Wiejska w Bystrzycy Dolnej,
 • godz. 10:15 Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym,
 • godz. 10:40 Przedszkole w Witoszowie Dolnym,
 • godz. 11:05 Publiczne Przedszkole w Bystrzycy Dolnej,
 • godz. 11:30 Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.


Przegląd kolędniczy - zdjęcie: stajenka, siano, wokół żlobka figury Marii, Piotra, Królowie z darami, osiołek, cielę i baranek

 
32 MINUT NA MAXA I AQUA AEROBIK NA 32.FINAŁ WOŚP Drukuj Email
Czwartek, 11. Styczeń 2024 10:43
Plakat Plywanie dla WOŚP32. Finał Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami Zachęcamy do działu w Gminnym 32. Finale WOŚP w Witoszowie Dolnym , a także w sportowych imprezach poprzedzających Finał, które odbędą się w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym.

W sobotę 27 stycznia zapraszamy do udziału w "32 minuty na MAXA na 32 Finał WOŚP". 

Natomiast w niedzielę 28 stycznia zapraszamy na "Aqua Aerobik dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".

Zgłoszeń można dokonać do 25.01.2024 r. osobiście w kasie Centrum Sportowo - Rekreacyjnego w godzinach pracy basenu lub mailowo na adres centrum@goksir.swidnica.pl
 
Start o godz. 11:00, pływalnia w Centrum Sportowo - Rekreacyjne w Witoszowie Dolnym. Udział w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie po wsparciu zbiórki publicznej kwotą co najmniej 20 zł, poprzez wrzutkę do puszki WOŚP umieszczonej w Centrum Sportowo Rekreacyjnym.
Plakat Aqua Aerobik dla WOŚP
 
W WITOSZOWIE WSPINAMY SIĘ W SZCZYTNYM CELU Drukuj Email
Środa, 10. Styczeń 2024 10:51
WOŚP - plakat akcji wspinaczkowej32. Finał Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Zachęcamy do udziału w Gminnym 32. Finale WOŚP w Witoszowie Dolnym, a także w sportowych imprezach poprzedzających Finał, które odbędą się w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym.

W sobotę, 27 stycznia Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Gminne Koło PTTK Teraz Sudety zapraszają do udziału w akcji "Wspinamy się dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Startujemy o godz. 10:00 na ściance wspinaczkowej w Centrum Sportowo - Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym. Udział w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie po wsparciu zbiórki publicznej kwotą co najmniej 20 zł, poprzez wrzutkę do puszki WOŚP umieszczonej w Centrum.

W tym roku celem 32. Finału WOŚP są „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Liczymy na Państwa gorące serca.


Plakat acji wspinaczkowej na rzecz WOŚP

 
INFORMACJA DLA KLIENTÓW GOKSIR Drukuj Email
Poniedziałek, 18. Grudzień 2023 13:07
Litera i w niebieskim okręgu na białym tleInformujemy naszych klientów, iż zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora GOKSiR dzień 22.12.2023 r. (piątek) będzie dniem wolnym od pracy (w zamian za święto przypadające w dniu w innym niż niedziela tj. w sobotę 11 listopada 2023 roku). 

Ponadto informujemy, iż w dniu 29.12.2023 r. kasa GOKSiR będzie nieczynna.

Uprzejmie prosimy o zaplanowanie swoich wizyt biorąc pod uwagę powyższą informację. DZIĘKUJEMY!
 
8. RST PÓŁMARATON ŚWIDNICKI ZA NAMI - FOTOGALERIA Drukuj Email
Poniedziałek, 06. Listopad 2023 00:00
Medale 8. RST Półmaratonu ŚwidnickiegoZa nami 8.Półmaraton Świdnicki RST. 4 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej jako wolontariusze wspierali i dopingowali uczestników biegu. Do kibicowania i pomocy przy organizacji wydarzenia przyłączyli się także mieszkańcy Opoczki, Bystrzycy Górnej i strażacy ochotnicy, którzy na trasie półmaratonu przygotowali punkt nawadniania, wydawali biegnącym wodę, napoje izotoniczne i zabezpieczali trasę biegu. Dziękujemy wszystkim za sportowy doping, poświęcony czas i miłą atmosferę.

 
ŚWIETLICA W PSZENNIE ZAPRASZA Drukuj Email
Piątek, 03. Listopad 2023 00:00
plakat informacyjnyGimnastyka dla seniorów, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Wieczorem tańce latynoamerykańskie. Już teraz warto zaplanować sobie czas na aktywne zajęcia w świetlicy w Pszennie.
 
ŻEGNAMY STANISŁAWA KRAIŃSKIEGO - ZAŁOŻYCIELA PIERWSZEGO KLUBU SENIORA W GMINIE ŚWIDNICA Drukuj Email
Czwartek, 02. Listopad 2023 00:00

foto czarno-białe - Stanisław KraińskiZ przykrością informujemy, że w dniu 29 października zmarł Stanisław Kraiński, mieszkaniec Bystrzycy Górnej i Zasłużony dla Gminy Świdnica. Składamy wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i Bliskich.

  Pan Stanisław przez przyjaciół nazywany „Bystrzyckim Kadłubkiem”, a to ze względu na fakt wieloletniego prowadzenia bogatych kronik, zawierających całą historię powojennej Bystrzycy Górnej. Stanisław Kraiński to twórca biblioteki w Bystrzycy Górnej, działacz OSP i wielu inicjatyw społecznych, prezes Klubu Seniora, kochający turystykę, a co najważniejsze – człowiek pełen empatii i o wielkim sercu.

Urodził się w 1932 roku w Plantach w dawnym województwie nowogórdzkim. W wieku 9 lat, wraz z rodziną został wywieziony na Syberię, gdzie łącznie spędził 6 lat, w tym 3 lata w radzieckim domu dziecka. Po śmierci rodziców przybył do Polski, gdzie przebywał w domu dziecka w Pawłowicach prowadzonym przez zakonnice, a następnie w domu dziecka w Wschowej, gdzie zdobył zawód ślusarza oraz rolnika.

Pracował w spółdzielniach produkcyjnych w powiecie świdnickim, później wrocławskim. Przez 4 lata pracował w Powiatowej Radzie Narodowej w Wydziale Rolnym, gdzie prowadził sprawy organizacyjne i rachunkowe. Od 1954 pracował w zakładach Metal-Plast, na początku jako kierownik magazynu. Od 1982 r. pełnił stanowisko Obrony cywilnej. Przez 30 lat prowadził kursy z zakresu BHP i obrony cywilnej, aktywny działacz OSP. Jego żona była kierowniczką Domu Kultury w Bystrzycy Górnej.

Msza Święta żałobna odprawiona zostanie 4.11.2023 r. (sobota) o godzinie 12:00 w kościele w Bystrzycy Górnej, po czym nastąpi oprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

 
PROGRAM GMINNYCH OBCHODÓW 105. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Drukuj Email
Piątek, 27. Październik 2023 08:16
Plakat obchodów Święta Niepodległości w barwach biało-czerwonych8 listopada o godz. 18:00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się gminne uroczystości z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 11 listopada o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Grodziszczu odbędzie się uroczysta Msza św. za Ojczyznę.

 Po mszy zapraszamy na koncert organowy w wykonaniu Pani Katarzyny Bajorek. Tradycyjnie, 11 listopada o godz. 10:00 sołectwo Bystrzyca Górna organizuje doroczne Śniadanie Patriotyczne. 12 listopada o godz. 16:00 w świetlicy w Grodziszczu wystąpi zespół „Ale Babki” wraz z kapelą Zdzicha z muzycznym programem pieśni patriotycznych. Już teraz zachęcamy do radosnego i rodzinnego świętowania 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości!
 
OBCHODY ŚWIĘTA DYNI W WITOSZOWIE DOLNYM Drukuj Email
Środa, 25. Październik 2023 08:29
Panie z KGW w Witoszowie DolnymDynia z pomarańczą, ananasem, jabłkiem czy maliną. A może chlebek z dyni z dodatkiem suszonych pomidorów. Te wszystkie pyszności przygotowane przez społeczność Witoszowa Dolnego można była degustować podczas dyniowego święta w świetlicy „Leśniczówka”.

Organizatorzy sobotniego wydarzenia, a wśród nich panie z KGW w Witoszowie Dolnym postanowili promować kulinarne, zdrowotne i dekoracyjne walory warzyw dyniowatych. W tym roku zaprezentowaliśmy naszym mieszkańcom i zaproszonym gościom różnorodne pomysły na wykorzystanie dyni w swojej kuchni.
 
Była zupa dyniowa, musy z dyni i ciasta dyniowe. Patrząc jak dużą popularnością cieszyły się dyniowe produkty w planach mamy uprawę dyni w sąsiedztwie naszej świetlicy, tak aby w przyszłym roku przygotować jeszcze więcej przetworów – mówi Halina Żmija, członkini KGW.
 
Dla dzieci sołectwo Witoszów Dolny przygotowało animacje, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, które dostarczyły uczestnikom wiele uśmiechu i radości.


 
4 LISTOPADA STARTUJE 8. RST PÓŁMARATON ŚWIDNICKI Drukuj Email
Środa, 25. Październik 2023 07:55
Mapka z zaznaczoną trasą półmaratonuJak informuje organizator biegu  Fundacja WROACTIV w  związku z organizacją 8.RST Półmaratonu Świdnickiego w dniu 04.11.2023r. (sobota) zostanie  okresowo ograniczony ruch kołowy. W  tym czasie nie będzie możliwe poruszanie się  pojazdami po trasie biegu w następujących miejscach i godzinach: 
 • 11:00 – 14:45- rejon przyległy do ulic: Sportowej, Śląskiej, Zielonej i Przyjaźni.
 • 11:30 – 12:40- rejon przyległy do ulic: Kraszowickiej (od mostu w kierunku ul. Bystrzyckiej) oraz ul. Bystrzyckiej
 • 11:00 -  13:30 - Opoczka , Makowice, Bojanice     
 • 11:00 – 14:00 - Bojanice – Burkatów (Osiedle POGÓRZE)
 • 11:00 -  14:30 - Burkatów – Bystrzyca Dolna

Na trasie półmaratonu ruchem kierować będzie policja i służby porządkowe Organizatora. Bardzo przepraszamy za utrudnienia i liczymy na Państwa wyrozumiałość. Równocześnie serdecznie zapraszamy do  aktywnego kibicowania biegaczom.

Informacje o wydarzeniu: http://polmaraton.swidnica.pl/ i https://pl-pl.facebook.com/polmaratonswidnicki/     

 
ZAPRASZAMY NA WIELKIE KISZENIE KAPUSTY W MOKRZESZOWIE Drukuj Email
Wtorek, 24. Październik 2023 15:22
W centrum na drewnianej desce i poza nią przekrojone oraz poszatkowane główki kapusty Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, sołectwo Mokrzeszów oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszowie zapraszają na Wielkie Kiszenie Kapusty, które odbędzie się w piątek, 27 października o godzinie 17:00 w świetlicy w Mokrzeszowie. 

Podczas trzeciej edycji tego wydarzenia gospodynie z gminy Świdnica będą wspólnie obierać, kroić kapustę by w tradycyjny sposób przygotować ją do kiszenia. Jak podkreślają organizatorzy, aby kapusta była smaczna wszystko musi być okraszone ludowymi przyśpiewkami i tańcem o co zadba Ludowo Estradowy Zespół Mokrzeszów.

Kiszona kapusta doskonale wpływa na układ odpornościowy i jest doskonałym dodatkiem do dań zwłaszcza tradycyjnej kuchni polskiej – dodają gospodynie z KGW Mokrzeszów i zapraszają do udziału w spotkaniu. 

 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET WIEJSKICH Drukuj Email
Poniedziałek, 23. Październik 2023 08:00
Panie z KGW wraz z radnymi Romanem Jadachem (tzrymającym kosz z upominkami) oraz Kazimierzem Kortą (z prawej). W tle na scenie z mikrofonem Pani Jadwiga Generowicz - Sekretarz Urzędu Gminy ŚwidnicaTo coroczne święto obchodzone 15 października, które ustanowione zostało w 2008 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Celem tego wyjątkowego święta było podkreślenie kluczowej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich i zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych, jednak tych ważnych ról w codziennym życiu kobiety wiejskie odgrywają o wiele więcej. Fakt ten podkreślali zarówno organizatorzy jak i goście Święta Kobiet Wiejskich, które w minioną sobotę odbyło się w świetlicy w Pszennie.

   Koło Gospodyń w Pszennie oraz Rada Sołecka Pszenna przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy przygotowali wieczór pełen atrakcji. Ze sceny zebranych gości przywitali prowadzący - Jadwiga Generowicz sekretarz gminy Świdnica oraz Roman Jadach radny Rady Gminy Świdnica. Nie zabrakło opowieści kuchennym wykorzystaniu ziół oraz o ich leczniczych właściwościach, porad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji włosów, ale także akcentu artystycznego i oczywiście pysznego poczęstunku przygotowanego przez gospodynie z Pszenna. Na ręce przedstawicielek kobiet wiejskich z gminy Świdnica wręczono kwiaty i upominki.

Był to niezwykły wieczór pełen wzruszeń. W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 68