Start Aktualności
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA "NAJŁADNIEJSZE ŚWIĄTECZNIE PRZYSTROJENIE SOŁECTWA" Drukuj Email
Piątek, 25. Listopad 2022 12:41
baner-konkursuGminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Gmina Świdnica ogłaszają konkurs bożonarodzeniowy „Najładniejsze świąteczne przystrojenie sołectwa”.

Tematem konkursu jest świąteczne przystrojenie sołectwa nawiązujące do tradycji świąt Bożego Narodzenia. Konkurs adresowany jest do sołectw z terenu Gminy Świdnica.

W Konkursie mogą wziąć udział sołectwa, które wypełnią kartę zgłoszenia i dostarczą ją do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, ul. B. Głowackiego 4 lub na adres e-mail: jsarah@goksir.swidnica.pl, do dnia 13 grudnia 2022 r.

Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 22.12.2022 r., do godz. 12:00.

Załączniki do pobrania:

Plakat konkusu - ciemne tło z motywem gwiazdek i śniegu, z lewej strony grafika domki, auta i drzewka na tle choinki, na jej szczycie żółta gwiazda. Po prawej treść informacji. W lewym górnym rogu żółty sierp Księżyca. W prawym górnym rogu logo GOKSiR i herb Gminy Świdnica
 
AUTORSKIE SPOTKANIE Z JOANNĄ CHWISTEK NA ŚWIETLICY W PSZENNIE Drukuj Email
Czwartek, 17. Listopad 2022 11:38
PLAKAT SPOTKANIA AUTORSKIEGO Z JOANNĄ CHWISTEKDyrektor Biblioteki Publicznej gminy Świdnica zaprasza na wyjątkowe spotkanie z pisarką Joanną Chwistek, autorką książek obyczajowych i romansów, które odbędzie się w poniedziałek 21 listopada o godz. 17:00 w świetlicy w Pszennie. Wstęp wolny!

Fenomenalna, zaskakująca, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Książka, która czyta się sama.

Joanna Chwistek to mój fenomen! Gdybym nie wiedziała, że to polska autorka, to pomyślałabym, że to zagraniczna pisarka bestsellerów New York Timesa. Pisze stylem, który uwielbiam. Wszystko tej autorki biorę w ciemno. A co do historii Danielle i Aleksandra, to bardzo polecam. Cudowna tak, jak pozostałe jej książki. Tutaj nie ma czasu na nudę.

Czytelniczka: Dominique, źródło: lubimyczytac.pl
 
GMINNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - ZASŁUŻONY DLA GMINY ŚWIDNICA Drukuj Email
Poniedziałek, 14. Listopad 2022 10:07
Występ uczniów z programem W tym roku gminne obchody Święta Niepodległości połączone były z uhonorowaniem trojga osób tutułem "ZASŁUŻONY DLA GMINY ŚWIDNICA". Wyróżnienie to, przyznawane już od 20 lat przez Radę Gminy Świdnica, przyznawane jest osobom, które wykazały się wieloletnią aktywnością w pracy na rzecz gminy Świdnica i jej mieszkańców, czynnym udziałem w życiu społeczności lokalnych, inicjowaniem i koordynacją różnych wydarzeń kulturalnych, sportowych, festynów i uroczystości gminnych.
W tym roku tytułem tym uhonorowano: Jadwigę Generowicz, Lucynę Mroczek i Kazimierza Kortę.

Program artystyczny obchodów Święta Niepodległości rozpoczął się patriotycznym występ pod nazwą "Polskie drogi do Niepodległości", przypominającym o najważniejszych dla Polaków fragmentach historii, pełnym wzruszeń. Program został przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym pod kierunkiem swoich opiekunów: Marii Kubicy, Katarzyny Bazeli i Joanny Michalskiej.

W części artystycznej wystąpiła również formacja „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”. W montażu zatytułowanym „Drogi do niepodległości” wykorzystane zostały piosenki, fragmenty archiwalnych filmów, zdjęcia, teksty i poezja, nawiązujące do patriotyzmu, dążeń do wolności i niepodległości Polski od II Wojny Światowej po współczesność. Scenariusz i montaż wideo - Tadeusz Szarwaryn. Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne - Dariusz Jaros.

Wystąpił też zespół "Ale Babki" wraz z kapelą Zdzicha, który przypomniał kilka znanych i lubianych utworów patriotycznych, takich jak "My pierwsza brygada" czy "Przybyli ułani".

Więcej szczegółów oraz galeria zdjęć na stronie www Gminy Świdnica.

 
5 LISTOPADA STARTUJE 7.RST PÓŁMARATON ŚWIDNICKI. BĘDĄ OGRANICZENIA W RUCHU Drukuj Email
Czwartek, 03. Listopad 2022 15:21
Start do półmaratonu - w tle wieża KatedryW sobotę, 5 listopada podczas 7.RST Półmaratonu Świdnickiego zostanie okresowo ograniczony ruch kołowy. W tym czasie nie będzie możliwe poruszanie się pojazdami po trasie biegu, w następujących miejscach i godzinach:
 • 11.30- 15.00 - ul. Śląska, ul. Przyjaźni
 • 11.30-13.15 – ul. Kraszowicka
 • 11:30 – 13:45 Opoczka – Bojanice
 • 11:30 – 14:45 Bojanice – Burkatów
 • 11:30 – 15:00 Burkatów – Bystrzyca Dolna.
Na trasie półmaratonu ruchem kierować będzie policja i służby organizatora. Powyższe zakresy czasowe zostały podane ramowo. W godzinach od 11.30 do godz.16.00 przewidywane są utrudnienia w komunikacji miejskiej:


5.11.2022 r. od godz. 11.30 do godz. 16.00


 Linia: Kierunek: Przystanki wyłączone
z obsługi:
Nowy przebieg linii:
 50 WokulskiegoŚląska – OSIR,

Słowiańska, Kraszowicka/most, Kraszowicka/działkowa,

Bystrzycka/przejazd

Od Pionierów Ziemi Świdnickiej:

Westerplatte/Bystrzycka, Jodłowa-PKP

 52 E. Plater


Bystrzycka/przejazd kolejowy, Kraszowicka/działkowa. Kraszowicka /most, Słowiańska,

Śląska – OSIR

Od Jodłowa-PKP:

Westerplatte/Bystrzycka

Pionierów Ziemi Świdnickiej
 30Lubachów

Bystrzyca Górna
Kursy wymienione poniżej oraz powrotne nie będą wykonane:

12:08 do Bystrzycy Górnej

13:23 do Burkatowa

14:30 do Lubachowa
 60 Lutomia Górna

Kursy wymienione poniżej oraz powrotne nie będą wykonane:

12:40 do Lutomii Górnej

14:40 do Lutomii Górnej


Ponadto, w zależności od sytuacji występującej na trasie biegu w powyższych godzinach mogą wystąpić opóźnienia w realizacji kursów.


RST Półmaratonowi Świdnickiemu towarzyszyć będą: bieg na dystansie 5 km – „Dzika Piątka”, biegi dla dzieci „Zanim Dorosnę do Maratonu, a także konkurs dla zorganizowanych grup kibiców. Start głównego biegu o godz. 12.00 ze świdnickiego stadionu.

Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na Państwa wyrozumiałość. Równocześnie serdecznie zapraszamy do aktywnego kibicowania biegaczom. Informacje o imprezie znajdą Państwo na stronie www.polmaraton.swidnica.pl.

Link do aktywnej mapy z całą trasą: http://polmaraton.swidnica.pl/polmaraton/trasa-biegu/.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja WROACTIV, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica Powiat Świdnica.
 
WIELKIE KISZENIE KAPUSTY ODBYŁO SIĘ W GOGOŁOWIE Drukuj Email
Sobota, 29. Październik 2022 00:00
Kiszenie kapusty w GogołowieSzatkowanie, tarcie na tarkach, krojenie, dodawanie przypraw i warzyw, a na koniec kiszenie udeptując bosymi stopami w kamionkach lub dębowych beczkach – mowa oczywiście o staropolskim sposobie na kiszenie kapusty. Przed laty ten rytuał gromadził całe rodziny, bliskich, znajomych i sąsiadów. Nie inaczej było tym razem w świetlicy w Gogołowie.

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Gogołowie w dniu 27.10.2022 po raz drugi już zaprosili na Wielkie Kiszenie Kapusty, które w połączeniu z przyśpiewkami, wyśmienitymi humorami, poczęstunkiem, ale także przygotowanymi przez uczestniczki i uczestników wyjątkowymi strojami, nawiązywało do pięknych i smacznych tradycji.
Wydarzenie cieszy się dużymi zainteresowaniem, łączy i integruje pokolenia. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne jego edycje.
Zapraszamy do galerii zdjęć >>>
 
SPOTKANIE Z TRADYCJĄ, CZYLI WIELKIE KISZENIE KAPUSTY Drukuj Email
Czwartek, 27. Październik 2022 11:42
Plakat - na drewnianym stole po prawej wek z kapustą, po lewej warząchiew z kminkiem, w tle przecięta główka kapustyGminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wraz z KGW Gogołów zaprasza na wielkie kiszenie kapusty.

Poprzez kultywowanie dawnych obrzędów chcemy przybliżyć ten dawny rytuał, który gromadził kiedyś całe rodziny, bliskich, znajomych i sąsiadów – mówi Krzysztof Jas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

Wielkie kiszenie kapusty odbędzie się w najbliższy czwartek, 27 października o godz. 17.00  w świetlicy w Gogołowie. Serdecznie zapraszamy!
 
JESIENNE WARSZTATY FLORYSTYCZNE Drukuj Email
Czwartek, 20. Październik 2022 14:14
Warsztaty florystyczneLutomia Górna, Boleścin, Gogołów. To w tych trzech sołectwach odbyły się warsztaty florystyczne. Zdobyte podczas spotkania umiejętności, uczestnicy będą w przyszłości mogli wykorzystać do wystroju wnętrza swojego domu, w pracach ogrodowych, czy też w komponowaniu różnego rodzaju wiązanek okolicznościowych – podkreśla Krzysztof Jas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych nasze spotkania poświęciliśmy przede wszystkim na przygotowanie kompozycji kwiatowych na groby. Choć były też jesienne akcenty w przygotowanych stroikach i kompozycjach. Każdy uczestnik otrzymał zestaw materiałów, z którego przygotował swoje dekoracje.  Trzeba przyznać, że poradzili sobie znakomicie! Efekty ich pracy możecie sami Państwo ocenić.

 
KGW Z LUTOMI DOLNEJ I WITOSZOWA DOLNEGO W KULINARNYCH POTYCZKACH W TVP3 Drukuj Email
Środa, 12. Październik 2022 06:50
Panie z KGW Lutomia Dolna w studio TVP3 za przystrojonym warzywami, owocami i produktami regionalnymi stołem.Miło nam poinformować, że dwa Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Świdnica reprezentowały Dolny Śląsk w programie „Kulinarne potyczki”. Program realizowany jest przez stację TVP 3 Bydgoszcz. Dzięki współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego nasze regionalne potrawy wzięły udział w kulinarnym konkursie.

Program „Kulinarne potyczki”, to rywalizacja Kół Gospodyń Wiejskich z różnych województw. Uczestniczki prezentują dwie tradycyjne potrawy regionalne oceniane przez: Artura Moroz i Bartłomieja Witkowskiego - szefów kuchni. Przedstawiciele KGW opowiadają przy tym historie i opisują tradycje miejsc, z których pochodzą.

Odcinki, w których udział będą brały nasze KGW Lutomia Dolna i Witoszow Dolny emitowane będę 19.11 i 26.11 o godz. 14.30 w TVP3. Oglądajcie bo warto!
Kibicujmy i trzymajmy kciuki, żeby nasze koła gospodyń zdobyły fartuchy „Polska smakuje”.  Kampania realizowana przez Ministerstwo Rolnictwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


 
ZAPRASZAMY NA WARSZTATY FLORYSTYCZNE Drukuj Email
Czwartek, 06. Październik 2022 07:03
Tło zielone z motywami kwiatowymiGminny Ośrodek Kultury Sportu zachęca do udziału w warsztatach florystycznych, w trakcie których uczestnicy własnoręcznie wykonają kompozycje i dekoracje. Kilkugodzinne spotkanie to przede wszystkim zajęcia praktyczne. Panie poznają tajniki jak tworzyć kompozycje kwiatowe na różne uroczystości i wydarzenia. Zapisy prowadzone są pod nr tel. 609 129 316. Serdecznie zapraszamy do udziału.
 
GMINNA SENIORIADA - KIERUNEK GÓRY IZERSKIE Drukuj Email
Środa, 05. Październik 2022 07:57
fot. zbiorowa: Grupa wycieczkowa przed stacją turystyczną OrleDrugiego dnia III Gminnej Senioriady grupa seniorów z Gminy Świdnica wraz z Gminnym Kołem PTTK Teraz Sudety wybrała się w Góry Izerskie.

Podczas pokonywania 12-sto kilometrowej trasy można było do woli pooddychać świeżym powietrzem wśród torfowisk Doliny Rzeki Izery, Hali Izerskiej, Schroniska Orle oraz Chatki Górzystów.
Nie zabrakło też słynnych naleśników i pysznych pieczonych kiełbasek prosto z ogniska. Po drodze natomiast zbierano grzyby i jagody.
W obliczu mnogości atrakcji nie straszny był nawet siąpiący w drodze powrotnej deszcz.

Wszyscy uznali wyjazd za bardzo udany! Wszystkiego dobrego, dużo zdrówka i do zobaczenia ponownie na turystycznym szlaku!

 
„OD AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ DO SPORTU I ZDROWIA” - BIEGI PRZEŁAJOWE W KRZYŻOWEJ Drukuj Email
Poniedziałek, 03. Październik 2022 10:11
Puchary dla zawodników29 września br. na terenie Fundacji Krzyżowa odbyła się impreza pn. IX Międzypokoleniowy Przełajowy Bieg Pojednania. Tegorocznym biegom przyświecało motto: „OD AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ DO SPORTU I ZDROWIA”.  Współorganizatorami imprezy byli m.in.: Gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy. Biegi ukończyło we wszystkich kategoriach łącznie 610 zawodniczek i zawodników w różnych przedziałach wiekowych. W ogólnej punktacji gmina Świdnica uplasowała się na podium zawodów za gminą Lwówek Śląski i gminą Oława. Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się w Komunikacie końcowym zawodów (DOC 937kB)

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. 
ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNY TRENING SIATKÓWKI Drukuj Email
Piątek, 30. Wrzesień 2022 12:15
Plakat - w górnej części informacja o treningu, w dolnej zdjęcie z meczu siatkówki dziewcząt. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz MKS Polonia Świdnica - Młodzieżowy Klub Siatkówki zaprasza na bezpłatny trening siatkówki dla dziewcząt promujący zajęcia dla dzieci z klas 0-6.

Trening odbędzie się we wtorek 11 października w godz. 17.00 - 19.00 na hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
 
SPORTOWE SUKCESY UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODST. W WITOSZOWIE DLN I JEJ ABSOLWENTÓW Drukuj Email
Środa, 28. Wrzesień 2022 07:37
Zawodniczki na podiumW sobotnich zmaganiach biegaczy, w ramach Strefowych Mistrzostw Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych, znakomitą skutecznością wykazała się ekipa ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym i jej absolwenci. 
 • Aleksandra Szpytma - I miejsce w biegu na dystansie 600m dziewcząt
 • Karol Panek - II miejsce w biegu na dystansie 600m chłopców
 • Julia Rychel - III miejsce w biegu na dystansie 600m dziewcząt
 • Wiktoria Molińska - III miejsce w biegu na dystansie 800m dziewcząt
 • Martyna Budzyń - II miejsce w biegu głównym kobiet na dystansie 2150m
 • Wiktor Terka - III miejsce w biegu głównym mężczyzn na tym samym dyst.

Następna konfrontacja biegaczy już w czwartek (29.09.) w Krzyżowej, podczas Finału Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych.


 
FOTORELACJA Z II WIECZORNEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY ŚWIDNICA Drukuj Email
Sobota, 24. Wrzesień 2022 17:39
W piątek 23 września o godzinie 17:00 na kompleksie boisk Orlik w Lutomi Dolnej miał miejsce II WIECZORNY TURNIEJ W PIŁKĘ NOŻNĄ O PUCHAR WÓJTA GMINY ŚWIDNICA.

Udział w rozgrywkach wzięło dużo młodych adeptów piłki nożnej z terenu gminy Świdnica, jak i gmin sąsiednich, którzy być może w przyszłości będą piłkarzami czołowych drużyn europejskich. Dla każdej drużyny wójt gminy Świdnica ufundowała puchary, a każdy piłkarz otrzymał pamiątkowy medal. O ciepły posiłek dla sportowców zadbało sołectwo Lutomia Dolna. Nagrody dla najlepszego strzelca i bramkarza turnieju ufundował radny Rady Gminy Świdnica - Andrzej Chmiel.


 
II WIECZORNY TURNIEJ W PIŁKĘ NOŻNĄ O PUCHAR WÓJTA GMINY ŚWIDNICA Drukuj Email
Czwartek, 22. Wrzesień 2022 10:08
Plakat turnieju - ciemne tlo, po prawej stronie piłka nożna, typografia w kol. pomarańczowym. Pod piłką logotypy organizatorówKolejne, sportowe emocje czekają miłośników piłki nożnej na kompleksie boisk Orlik w Lutomi Górnej. Tym razem w piątek 23 września o godzinie 17:00 zapraszamy na II WIECZORNY TURNIEJ W PIŁKĘ NOŻNĄ O PUCHAR WÓJTA GMINY ŚWIDNICA

Zapowiada się ciekawa sportowa rywalizacja. Podczas rozgrywek będziemy przyglądać się młodym adeptom piłki nożnej, którzy być może w przyszłości będą piłkarzami czołowych drużyn europejskich. Dla każdej drużyny wójt gminy Świdnica ufundowała puchary, a każdy piłkarz otrzyma pamiątkowy medal. O ciepły posiłek dla sportowców zadba sołectwo Lutomia Dolna. Nagrody dla najlepszego strzelca i bramkarza turnieju ufundował radny Rady Gminy Świdnica - Andrzej Chmiel. Obecnością zaszczycą nas również drużyny sąsiednich gmin.

Regulamin turnieju dostępny jest na https://tiny.pl/wtrhc
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 63