Start Aktualności Imprezy PROTOKÓŁ XX GMINNEGO PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH
PROTOKÓŁ XX GMINNEGO PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH Drukuj Email
Czwartek, 19 Styczeń 2017
foto: Występ podczas XX Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych - Bystrzyca Górna 2017W Jubileuszowym XX Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się w dniach 17.01.2017-18.01.2017 w Bystrzycy Górnej wzięło udział 15 zespołów o łącznej liczbie 337 uczestników. Prezentacje kolędowe zostały przygotowane pod kierunkiem opiekunów, wychowawców świetlic środowiskowych, instruktorów oraz nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkoli.

Tegoroczny Przegląd Kolędniczy oceniało jury w składzie:
 1. Elżbieta Chlebowska – Przewodnicząca,
 2. Krzysztof Jas,
 3. Mariusz Kozłowski
 4. Teresa Kmera.
W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na:
 • dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej,
 • wyrazistość mowy i kulturę słowa,
 • scenografię, kostiumy i umiejętność odnajdowania się aktorów w przestrzeni teatralnej,
 • śpiew i aranżacje muzyczne,
 • umiejętność wejścia w rolę oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji,
 • nawiązanie do tradycji i kultury polskich widowisk bożonarodzeniowych.
Po obejrzeniu 15 zespołów kolędniczych Jury postanowiło przyznać NAGRODY w 4 kategoriach pieniężne w kwocie 400 zł oraz  wyróżnienia w kwocie 200 zł. Nagrody otrzymują zespoły:

W kategorii przedszkola:
1. Przedszkole w Witoszowie Dolnym prezentujące widowisko pt: ,,Jasełka dzieci z różnych stron świata”
2. Przedszkole „Bajkowa Dolinka” z Pszenna prezentujące widowisko pt: „Cicha ciemna noc”

W kategorii szkoły podstawowe:
1. Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym (grupa starsza) prezentująca widowisko ,,Piekło i niebo czyli walka dwóch światów”.
2. Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej za widowisko pt: „Bóg się rodzi”

W kategorii Gimnazja:

1. Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie za widowisko pt: „Kolędnicy z dzielnicy”
2. Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym  za widowisko pt: „Jasełka na wesoło”

W kategorii świetlice wiejskie, grupy teatralne, osoby dorosłe i młodzież:
1. Teatrzyk ludowy „Pogwarki” z Burkatowa prezentująca widowisko ,,Po kolędzie” -  za kultywowanie tradycji kolędniczych i grę aktorską,
2. Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej prezentujący widowisko ,Gdzie konik siądzie” – za kultywowanie tradycji obrzędowego kolędowania i żywiołową grę aktorską.

Wyróżnienie pieniężne w kwocie 200 zł otrzymuje:
 1. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu prezentująca przedstawienie ,,Jezusowi pokłon dajcie ”
 2. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej prezentująca przedstawienie pt: ,, Hipermarket”
 3. Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym (grupa młodsza) prezentująca przedstawienie pt: ,,Diabelskie plany”
 4. Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie inscenizacja pt: „Herody”
 5. Teatr Pantomimy „Blejkatt” - Gmina Długołęka za widowisko ,,Oczekiwanie”
 6. Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej prezentujące widowisko ,,Jest taki dzień „
 7. Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami integracyjnymi w Świdnicy za widowisko: „Przez siano do Boga”
Jury XX Przeglądu Zespołów Kolędniczych dziękuje wszystkim zespołom za udział w tegorocznym – jubileuszowym Przeglądzie. Serdecznie dziękujemy instruktorom i opiekunom poszczególnych grup za pracę włożoną w przygotowanie podopiecznych do występu na scenie. W każdym z prezentowanych widowisk teatralnych widoczna była ogromna praca włożona w przygotowanie spektaklu. Z każdym kolejnym przeglądem poziom widowisk wzrasta a jury ma coraz trudniejsze zadanie w wyłonieniu zwycięzcy.

W tym roku grupy teatralne po raz kolejny zaskoczyły nas pomysłowością scenariuszy, wykonanych strojów oraz doborem muzyki. Na scenie podziwialiśmy świętą rodzinę w asyście zwierząt i pasterzy ale nie zabrakło także niespodziewanych przybyszy z odległych części świata. Indianie, afrykańskie ludy, samuraje czy Nowozelandczycy pojawili się, by złożyć pokłon świętej rodzinie. Nowością, która została bardzo pozytywnie odebrana to widowisko pantomimy bardzo ciekawie ilustrujące biblijną opowieść. Wszystkie spektakle zawierały różnorodne formy przekazu scenicznego: gest, słowo, muzykę, choreografię, scenografię. Wszystkie te elementy zachwycały i zaskakiwały jurorów, pokazując jak wiele można jeszcze dokonać w kwestii rozwoju i ożywiania polskiej kultury. Każdy z uczestników Przeglądu miał dzięki temu swój wkład w podtrzymywanie polskich tradycji.

Tworzenie żywych widowisk scenicznych to nie tylko pielęgnowanie kultury ogólnonarodowej, ale także wnoszenie w osobisty rozwój każdego uczestnika spektaklu, dlatego praca wszystkich instruktorów i opiekunów jest ogromną wartością, która w przyszłości będzie procentować w życiu obecnych małych i większych aktorów.
Wszystkim grupom dziękujemy za wprowadzenie nas w niezwykły nastrój i atmosferę powszechnej życzliwości oraz poczucia wspólnoty, a także za trud w zmaganiu się w różnorodnym i niełatwym tworzywem teatralnym.
Życzymy pomyślności w Nowym Roku 2017 oraz wyrażamy  nadzieję, że w dobrym zdrowiu spotkamy się za rok na kolejnym, XXI Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Bystrzycy Górnej, aby kultywować polskie tradycje, rozwijać kulturę sceniczna i odkrywać talenty, których jest coraz więcej - dla Jury oznacza to wytężoną pracę, ale też ogromną radość z uczestniczenia w rozwoju dzieci i młodzieży.

Jury:
1. Elżbieta Chlebowska – Przewodnicząca,
2. Krzysztof Jas,
3. Mariusz Kozłowski
4. Teresa Kmera


WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

Bystrzyca Górna 18 stycznia 2017 roku.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ >>>
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: