Start Aktualności Wydarzenia "PLON NIESIEMY, PLON..." ZABRZMIAŁO NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH W KRZYŻOWEJ
"PLON NIESIEMY, PLON..." ZABRZMIAŁO NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH W KRZYŻOWEJ Drukuj Email
Poniedziałek, 5 Wrzesień 2016
Foto: Plon niesiemy, plon - dożynki wojewódzkie w KrzyżowejUroczysta msza święta, pachnące bochny chleba, 19 wieńców powiatowych, 33 wieńce gminne, barwne stragany na których serwowano lokalne przysmaki oraz tłumy gości. Tak w Krzyżowej dziękowano za tegoroczne plony podczas Dożynek Wojewódzkich. W tym roku dożynki gminne zyskały rangę dożynek wojewódzkich, a zgodnie ze słowami J.E. Ks. Bpa prof. dr hab. Ignacego Deca – uroczystości w Krzyżowej były również dożynkami diecezji świdnickiej. Punktualnie o godz. 12.00 rolnicy, sadownicy, ogrodnicy z Dolnego Śląska oraz zaproszeni gości dziękowali za zebrane plony i płody ziemi.

Uroczystej sumie dożynkowej przewodniczył bp I. Dec. W homilii biskup świdnicki wskazał na chleb, który uczy szacunku do Boga i ludzkiej pracy. Podziękował również uprawiającym ziemię za ich pracę i zaapelował do wszystkich, by zawsze szanowali owoce pracy rolnika.
Starostami tegorocznych dożynek byli Zygmunt Balant i Agnieszka Krzeczkowska z Gogołowa.
ZYGMUNT BALANT - od urodzenia mieszkaniec Gogołowa. Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku technika rolnicza i leśna. Rolnik z 20 letnim doświadczeniem. Wspólnie z żoną Katarzyną prowadzi gospodarstwo rolne, przejęte od rodziców w 1997 r. Dzięki funduszom unijnym zmodernizował park maszynowy stawiając na nowoczesne i jeszcze bardziej wydajne maszyny. Specjalizuje się w uprawie rzepaku, buraków cukrowych oraz zbóż na łącznej powierzchni 65 ha. W chwili przejęcia gospodarstwa rolnego od rodziców jego powierzchnia wynosiła 7 ha. Jak sam podkreśla, bycie gospodarzem wymaga nieustannego rozwijania umiejętności i kompetencji, dlatego też każdego roku regularnie uczestnicy w szkoleniach i prenumeruje fachową prasę. Szczęśliwy tato 3 synów: Mikołaja, Huberta i Błażeja, którzy pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach. W latach 1994-2002 radny Rady Gminy Świdnica oraz wieloletni członek Rady Sołeckiej Sołectwa Gogołów. Zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności i gminy Świdnica. Swój wolny czas poświęca swoim pasjom: żeglarstwu i sportom motorowym.
AGNIESZKA KRZECZKOWSKA - od 23 lat mieszkanka sołectwa Gogołów. Wraz z mężem Jarosławem od 1993 r. gospodaruje na powierzchni 2,18 ha prowadząc pieczarkarnię. Jak sama podkreśla, dobre plony zależą przede wszystkim od podłoża. Dlatego też rekordowe zbiory, które uzyskali z 1 m.kw. wyniosły aż 38 kg. Obecnie posiadają 10 hal, a w planach są kolejne dwie. Ich budowa była możliwa dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych oraz kredytów dla młodego rolnika. Łączna powierzchnia produkcyjna to 2000 m.kw. Oprócz codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej swój wolny czas spędza na podróżach, dobrym filmie i jeździe konnej. Wraz z mężem Jarosławem wychowuje 2 dzieci: syna Kamila i córkę Paulinę.

Rolnicze świętowanie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym udział wzięły delegacje z 19 powiatów Dolnego Śląska i 33 sołectw gminy Świdnica. Przepiękną historię dożynkowych tradycji i zwyczajów zaprezentował tańcem i śpiewem: Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, który przygotował tegoroczne Misterium Chleba.
Starostowie dożynek wręczyli marszałkowi województwa dolnośląskiego, wójt gminy Świdnica oraz biskupowi świdnickiemu - bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

  Drodzy Rolnicy! Dostojni Goście! Szanowni Państwo! W pięknym i historycznym miejscu jaki jest Krzyżowa jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich na dorocznym święcie plonów. Dziękuje panu marszałkowi za powierzenie nam organizacji dożynek wojewódzkich, to dla nas wielki zaszczyt i honor. Dożynki od lat są najważniejszym świętem w naszej gminie. Na pewno jest to dla mnie ogromne wzruszenie bo występuje tutaj jako gospodarz miejsca, gospodarz gminy ale również i jako rolnik. Mówiąc o pracy rolnika, o jego pracy na ziemi będę mówiła też o sobie. Więc wybaczcie mi moje wzruszenie, bo ono dzisiaj jest podwójne. Mówiąc, że gospodarstwo to fabryka pod gołym niebem wiem co to oznacza. Pamiętam, jak nasi rodzice i dziadkowie opowiadali, że kiedy wychodzili na swoje morgi i zanim rzucili pierwsze ziarno w ziemię, klękali i patrzyli w niebo mówiąc: Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy, my Ci dajem trud i poty, ty nam daj urodzaj złoty. A potem garść poświęconego ziarna dorzucali do pozostałych worków i siali. A potem, potem to już Boża łaska… bowiem praca rolnika to warsztat pod gołym niebem i jest jak żaden inny czuły na oddziaływanie warunków pogodowych. Życzę rolnikom, mieszkańcom Dolnego Śląska i gościom, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Symbolu dostatku, obfitości i sytości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Życzę rolnikom, mieszkańcom Dolnego Śląska i gościom, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Symbolu dostatku, obfitości i sytości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Dziękuję Jego Ekscelencji za uroczystą Mszę Świętą dziękczynną za plony i w intencji rolników. Pragnę podziękować wszystkim, którzy w bardzo konkretny sposób włączyli się w przygotowanie dzisiejszych dożynek. Lista nazwisk i instytucji jest długa i będzie prezentowana podczas dzisiejszej uroczystości. Ja ze swej strony dziękuję starostom dożynek, władzom Urzędu Marszałkowskiego, sponsorom, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji i Urzędu Gminy Świdnica oraz mieszkańcom 33 sołectw. Szczególne słowa podziękowania kieruję do mieszkańców sołectwa Gogołów za pomoc przy organizacji dożynek wojewódzkich – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

 
Odbyły się także prezentacje „ośpiewania” wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty. Poznaliśmy także zwycięzcę konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, który reprezentował będzie nasz region dolnośląski na Dożynkach Prezydenckich w Spale. W tym roku delegatem Dolnego Śląska będzie wieniec z powiatu oławskiego.

Tradycyjnie już podczas dożynek wręczone zostały odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali: Zbigniew Kaniowski, Józef Krupa, Mieczysław Bolek, Szczepanik Dariusz.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły: „Kądziołeczka”, „Stokrotki”, „A to Heca”, „Ale Babki”, a po nich publiczność usłyszała występ formacji „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”. Gwiazdą tegorocznych dożynek wojewódzkich był zespół Trubadurzy.

Odznaczenia Zasłużony dla samorządu rolniczego przyznawane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą otrzymali m.in. Józef Kucharski z Różanej w gminie Mieroszów, Andrzej Szczepanik z Tomkowic w gminie Strzegom, Wiktor Skotnicki ze wsi Biernacice w gminie Ziębice.

W trakcie Dożynek Wojewódzkich wręczone zostaną nagrody w konkursach: „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe” oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

Stragan

· I miejsce sołectwo Gogołów
· II miejsce sołectwo Komorów
· III miejsce Klub Starszaka Grodziszcze

Wieniec

· I miejsce sołectwo Burkatów
· II miejsce sołectwo Grodziszcze
· III miejsce sołectwo Bojanice

Cenne nagrody rzeczowe czekały także na uczestników XII już edycji Świdnickiego Łokcia, którego organizatorem był tygodnik Wiadomości Świdnickie. Po raz kolejny była konkurencja dedykowana mieszkańcom gminy Świdnica. W tym roku szukano NAJMŁODSZEJ GMINNEJ RODZINY. Łączny wiek dzieliliśmy przez liczbę osób w rodzinie obecnych w dniu konkursu. Im mniejszy wynik z dzielenia tym większa była szansa na zwycięstwo. Oznaczało to tym samym, że im więcej tym mniej. Zwyciężyli państwo Kowalscy z Boleścina. To dwoje rodziców z piątką dzieciaków. Ich najstarsza pociecha ma 9 lat, a najmłodsza zaledwie pół roku (Ich łączny wiek wyniósł 12,5 lat). Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i rękodzieła. Gwiazdą tegorocznych dożynek był koncert zespołu TRUBADURZY.


***

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy gminy Świdnica
W imieniu władz samorządowych gminy Świdnica dziękuję wszystkim mieszkańcom, organizacjom i stowarzyszeniom za wspólne przeżycie Dożynek Wojewódzkich 2016 r.. Dziękuję za udział w korowodzie, wszelką pomoc w organizacji i czuwanie nad sprawnym przebiegiem imprezy. Serdeczne podziękowania składam sołectwu Gogołów, dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, pracownikom Urzędu Gminy Świdnica oraz wszystkim, dzięki pomocy których wojewódzkie święto plonów wypadło tak pięknie i okazale.
Z wyrazami szacunku Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

***

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: