Start Aktualności Wydarzenia DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2016 W KRZYŻOWEJ
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2016 W KRZYŻOWEJ Drukuj Email
Piątek, 26 Sierpień 2016
BANER: DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W KRZYŻOWEJ 4 WRZEŚNIA 2016Koncert zespołu TRUBADURZY, piękne wieńce dożynkowe, pachnące bochny chleba, kolorowe stragany, regionalne produkty, gry i zabawy dla całej rodziny - to tylko krótka zapowiedź tego, co wydarzy się w niedzielę 4 września, podczas Dożynek Wojewódzkich w Krzyżowej.
Doroczne święto plonów w gminie Świdnica, które w tym roku zyskało rangę Dożynek wojewódzkich rozpocznie uroczysta Msza Święta o g. 12.00, na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

 

 Krzyżowa to szczególne miejsce na mapie gminy Świdnica i Dolnego Śląska. Swoją sławę zyskała dzięki historycznej Mszy Świętej Pojednania z udziałem ówczesnego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i pierwszego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego. W 25. rocznicę tych wydarzeń, premier RP Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę „Odwaga i Pojednanie”. W pierwszy weekend września do Krzyżowej przyjadą rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z całego Dolnego Śląska, aby dziękować za zebrane tegoroczne plony.

To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11,86 tys. ha to grunty orne. Cieszymy się, że w niedzielę 4 września br. Krzyżowa w gminie Świdnica będzie najważniejszym punktem na mapie Dolnego Śląska i że będziemy mogli gościć dolnośląskich rolników i wielu gości w gminie Świdnica. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Nasi rolnicy z powodzeniem sięgają po fundusze europejskie, modernizując i unowocześniając swoje gospodarstwa. Dla wszystkich uczestników dożynek w Krzyżowej przygotowane będą przez sołectwa gminy Świdnica stoiska ze specjałami i lokalnymi produktami, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Organizatorami Dożynek Wojewódzkich są: Marszałek Województwa  Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, GOKSiR oraz sołectwo Gogołów.

Serdecznie zapraszamy, niedziela 4 września 2016 r, początek g. 12.00

 

 

PLAKAT DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W KRZYŻOWEJ 4 WRZEŚNIA 2016

 

 

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: