Start Aktualności Imprezy XII TRADYCJE STOŁU WIELKANOCNEGO W MARCINOWICACH
XII TRADYCJE STOŁU WIELKANOCNEGO W MARCINOWICACH Drukuj Email
Poniedziałek, 21 Marzec 2016
foto: jaja wielkanocneAż 10 z 59 wystawców tegorocznych XII już Tradycji Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach reprezentowało gminę Świdnica. Suto zastawione i bogato udekorowane stoły promowały sołectwa, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, seniorów działających na co dzień w gminie Świdnica.

Wśród prezentacji wielkanocnych potraw uwagę zwracały gospodynie z KGW Żukowo (k/ Gdańska). Panie pokonały setki kilometrów, aby zaprezentować swoje kulinarne przysmaki i ozdoby. Najpierw w Pszennie, a dzień później w Marcinowicach. Żukowo to kolebka haftu kaszubskiego, stąd też wiele ozdób posiadało te właśnie detale.

Obrusy i serwety zdobione haftem kaszubskim stanowiły piękną ozdobę wielkanocnego stołu, na którym nie brakowało kulinarnych frykasów, a wśród nich zylca po kaszubsku – czyli galaretki z nóżek. Delegacji przewodniczył zastępca burmistrza Tomasz Szymkowiak. Gminni wystawcy prezentowali najlepsze świąteczne specjały przygotowane według tradycyjnych przepisów. Wszystkiego można było spróbować począwszy od ciast, poprzez wędliny aż po przepyszne nalewki.

Od kilku lat odwiedzamy gminny jarmark w Pszennie, a dzień później w Marcinowicach. Mamy tu swoich stałych wystawców, u których możemy kupić wszystko, co będzie potrzebne do ozdoby wielkanocnego stołu: palmy, serwety, koszyczki, wielkanocne baranki, wszelkiego rodzaju pieczywo i tradycyjne wyroby cukiernicze – podkreślali odwiedzający jarmark w goście.
Należy dodać, że jarmarki wielkanocne i prezentacje stołów to również doskonała okazja do wymiany przepisów i pomysłów na wielkanocne dekoracje.
/www.gmina.swidnica.pl/


 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: