Start Aktualności Imprezy DOŻYNKI GMINNE 2015 JUŻ ZA NAMI
DOŻYNKI GMINNE 2015 JUŻ ZA NAMI Drukuj Email
Środa, 2 Wrzesień 2015
foto: Dożynki Gminne w KrzyżowejNawet upalna pogoda nie zniechęciła mieszkańców gminy i licznie przybyłych gości do dziękowania za tegoroczne plony. Dożynki to ważny symbol naszej narodowej historii, dowód przywiązania do ludowej tradycji i lekcja autentycznego patriotyzmu. Dają nam poczucie jedności, uczą szacunku dla pracy, niosą radość i nadzieję na przyszłość– mówiła wójt gminy Teresa Mazurek, 30 sierpnia br. w Krzyżowej.

Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za płody ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. I chociaż nie zawsze zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana tradycja i umiejętność wspólnego świętowania dożynek ma znaczący wpływ na umacnianie i kształtowanie lokalnych społeczności. Również i w tym roku wszystkie 33 sołectwa zaprezentowały piękne bochny chleba i misternie wykonane wieńce dożynkowe.

Punktualnie o godz. 13.00 uroczystą Mszą świętą polową, rolnicy, sadownicy, ogrodnicy wraz z mieszkańcami gminy oraz licznie przybyłymi gośćmi dziękowali za zebrane plony. Na zaproszenie władz gminy Świdnica i współgospodarzy dożynek – sołectwa Krzczonów, odpowiedzieli m.in. przedstawiciele Sejmu RP i Senatu RP, wojewoda dolnośląski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych oraz firm z którymi na co dzień współpracuje Urząd Gminy Świdnica.

Uczestniczymy w gminnym dziękczynieniu za plony. Jest to wielka łaska od Boga, że możemy być tutaj razem i dziękować Mu za owoc pracy rolników, ogrodników, sadowników, za błogosławieństwo w całym roku – od zasiewów aż po zbiory. Składamy dziś na ołtarzu te wieńce żniwne jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory oraz ogarniamy naszymi modlitwami tych, którym nie dane było zebrać tego, co zasiali. Tegoroczne żniwa nie były łatwe dla rolników, ale odczuwaliśmy każdego dnia Boże błogosławieństwo i Bożą pomoc. Jest to wielka łaska od Boga, że może my się razem modlić dziękować za Jego dobroć – mówił w homilii ks. Janusz Szwiec, który przewodniczył sprawowanej w Krzyżowej Eucharystii.

Następnie korowodem dożynkowym delegacje sołectw przemaszerowały na plac, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentowały swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Były one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa – dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

Korowód dożynkowy otwierał wieniec gospodarzy, sołectwa Krzczonów, a starostami tegorocznych dożynek byli: Iwona Kaniowska oraz Krzysztof Kowalski z Krzczonowa.

Iwona Kaniowska – mieszkanka Krzczonowa od 1992 r. Matka 2 dzieci. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną ( rzepak, zboża ), jest systematycznie modernizowane i wyposażane w nowoczesny sprzęt rolniczy, korzystając również ze środków unii europejskiej m.in. z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Pani Iwona lubi podróże, wycieczki, głównie rowerem. W wolnych chwilach zajmuje się pielęgnacją ogrodu warzywnego, oraz rozwijaniem zamiłowań kulinarnych. Jest osobą aktywną, udziela się społecznie, uczestniczy w różnych spotkaniach kulturalnych we wsi.
Krzysztof Kowalski – mieszkaniec Krzczonowa od urodzenia tj. od 1987 r. Absolwent Studium policealnego AGRO-BIZNES w Mokrzeszowie. Zamiłowanie do rolnictwa zaszczepili w nim jego rodzice, a praca na roli jest jego powołaniem. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha, które ciągle się rozwija i unowocześnia, korzystając m.in. ze środków europejskich, dostępnych dla młodych rolników. Działalność rolnicza oparta jest głównie na uprawie zbóż i buraków cukrowych. Pan Krzysztof jest osobą przedsiębiorczą, lubianą w środowisku, udziela się społecznie.

Przepiękną historię dożynkowych tradycji i zwyczajów zaprezentowały tańcem i śpiewem: „Ale Babki”, które wspólnie z Teatrzykiem Obrzędowym „Pogwarki” z Burkatowa przygotowały tegoroczne Misterium Chleba.

Starosta i starościna dożynek z Krzczonowa wręczyli wójtowi gminy Świdnica bochen chleba, upieczony z tegorocznej mąki oraz owoce i warzywa. Będę go dzielić sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie brakowało. W imieniu władz samorządowych gminy Świdnica dziękuję wszystkim mieszkańcom, organizacjom i stowarzyszeniom za wspólne przeżycie dożynek gminnych 2015. Dziękuję za udział w korowodzie, wszelką pomoc w organizacji i czuwanie nad sprawnym przebiegiem imprezy. Serdeczne słowa podziękowania kieruje do mieszkańców Krzczonowa za podjęcie trudu współorganizacji naszego święta plonów – mówiła Teresa Mazurek.

W tym dniu wójt gminy odznaczyła Medalem Zasłużony dla Rolnictwa: Józefa Fonfarę, Andrzeja Gawron, Antoniego Kołodziejczyka i Rafała Burego.

Podczas trwania dożynek zostały rozstrzygnięte konkursy: na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy, wieniec publiczności jak również rozegrane zostały ostatnie konkurencje w ramach turnieju sołectw. Zdaniem jury najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Bystrzyca Górna, II miejsce sołectwo Burkatów, a III miejsce sołectwo Pszenno. W konkursie na wieniec publiczności – najwięcej głosów zdobyło sołectwo Burkatów.
Plik do pobrania: Wyniki końcowe Turnieju Sołectw (PDF)

W konkursie na najpiękniejszy stragan I miejsce przypadło w udziale sołectwu Lutomia Dolna, II miejsce – sołectwu Krzczonów a III miejsce sołectwu Pszenno. Wszystkie pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia, zarówno za przepiękne wieńce dożynkowe jak i stragany.

Cenne nagrody rzeczowe czekały także na uczestników XI już edycji Świdnickiego Łokcia, którego organizatorem był tygodnik Wiadomości Świdnickie. W przeszłości była „Łapa Sołtysa”, „Palec wskazujący Sołtysowej” „Rodzinny Łokieć Wójta”. W tym roku była... „Gminna rodzina na 102”. Szukano najwyższej rodziny gminy Świdnica. Mierzono cztery osoby: tatę, mamę i dwójkę dzieci do 18 roku życia. Łączny wzrost zwycięzców: Wiktora, Wiktorii, Elżbiety i Karoliny to aż 711,5 cm.

Jedną z wielu niespodzianek był występ ZPiT „Bazuny” z partnerskiej gminy Żukowo oraz grupy artystycznej z Indonezji „ SMP LABSCHOLL BEBAYORAN-JAKARTA”. Kolejny muzyczny krążek zaprezentowała formacja wokalna Tadeusza Szarwaryna oraz Dariusza Jarosa „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica” – pt. „Roztańczeni Rozśpiewani”. Wystąpiły także zespoły taneczne i wokalne działające w gminie Świdnica.
Gwiazdą tegorocznych dożynek był koncert zespołu TREBUNIE-TUTKI, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Reprezentowali już Polskę na festiwalach w Chinach, USA i Emiratach Arabskich.

***

W imieniu władz samorządowych gminy Świdnica dziękuję wszystkim mieszkańcom, organizacjom i stowarzyszeniom za wspólne przeżycie Dożynek Gminnych 2015. Dziękuję za udział w korowodzie, wszelką pomoc w organizacji i czuwanie nad sprawnym przebiegiem imprezy. Serdeczne podziękowania składam sołectwu Krzczonów, Dyrekcji i Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz Gminnego Ośrodka Sportu, Pracownikom Urzędu Gminy oraz wszystkim, dzięki pomocy których gminne święto plonów wypadło tak pięknie i okazale.

/źródło: www.gmina.swidnica.pl/

 

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: