Start Aktualności Wydarzenia ZAPACHY I KOLORY ŚWIĄT NA JARMARKU WIELKANOCNYM W PSZENNIE
ZAPACHY I KOLORY ŚWIĄT NA JARMARKU WIELKANOCNYM W PSZENNIE Drukuj Email
Poniedziałek, 30 Marzec 2015
fot.: Jarmark Wielkanocny w PszennieBajecznie, kolorowo i pachnąco było w sobotę 28 marca na świetlicy wiejskiej w Pszennie. Tego dnia tradycyjnie przed świętami odbył się Kiermasz Sztuki Ludowej i Kulinarnej "Jarmark Wielkanocny". Z roku na rok wydarzenie skupia coraz więcej uczestników i gości. W tym roku wspaniałe wyroby kulinarne i rękodzieło prezentowało 20 wystawców.
Na pięknie zdobionych stoiskach wspaniale prezentowały się m.in.: ozdoby świąteczne, pisanki, stroiki, wędliny staropolskie, rękodzieło drewniane, biżuteria ręcznie robiona, ceramika ozdobna i użytkowa, rękodzieło ze szkła, świece, wiklina, ciasta, potrawy wielkanocne, dekoracyjne wyroby szydełkowe, z masy solnej czy glinki samo utwardzanej i mnóstwo innych.
Dla uatrakcyjnienia oferty podczas jarmarku wystąpiły gminne zespoły m.in. zespół śpiewaczy „A to Heca” z Pszenna, który pod kierownictwem Pani Joli Kotowicz oraz Pana Kazimierza Krawczyka zaprezentował radosne pieśni ludowe. Z programem artystycznym wystąpiła także dziecięca formacja taneczna „Smyki z Pszenna”, prezentując wiosenny układ taneczny z barankami, zającami i kurkami w tle.
Całe wydarzenie zgromadziło co najmniej kilkaset osób. Co roku mieszkańców gminy Świdnica i okolic do Pszenna przyciąga wspaniała atmosfera. To piękna inicjatywa, która wprowadza gości w nastrój świąteczny i pozwala w przemiły sposób spędzić sobotnie popołudnie. Potrawy zaprezentowane podczas Jarmarku z pewnością znajdą się w wielu domach na stole wielkanocnym podczas uroczystego niedzielnego śniadania. Wśród prezentowanych potraw były m.in: klopsy z jajkami, pasztet jarzynowy, śledzie w pierzynce, roladki z nadzieniem, warzywne ciasta – dyniowiec, ciasto buraczkowe czy pokrzywowe, „miodula jugowianka”, zupa wielkanocna, muffinki wielkanocne jajka na różne sposoby, pasztety, mazurki, baby wielkanocne, ciasto drożdżowe, pieczone baranki, zajączki, wędliny wiejskie, roladki z nadzieniem i inne. Wiele ręcznie wykonanych ozdób z pewnością uświetni wygląd koszyków wielkanocnych podkreślając przywiązanie do polskiej tradycji ludowej.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pszennie – współorganizatorki wydarzenia dla każdego uczestnika przygotowały pyszny i aromatyczny żurek z kiełbasą przyrządzony według tradycyjnego, starego przepisu. Warto wspomnieć, że w tym roku po raz pierwszy gościnnie podczas Jarmarku zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z miasta partnerskiego Żukowo (Powiat Kartuski) oraz przedstawiciele czeskiego miasta Jicin, oczywiście z Hanką i Rumcajsem. Goście z Czech przywieźli ze sobą m.in.: materiały Jicina, koronka, piernik miodowy, jajka wielkanocne, Horicke trubicky (słodkie speciality) papirove origami zajacy a panie z Powiatu Kartuskiego oprócz rękodzieła i smakołyków zaśpiewały wszystkim piękną kaszubską piosenkę.

Zadowolone i uśmiechnięte twarze uczestników i gości pozwalają twierdzić iż, kolejna odsłona Jarmarku Wielkanocnego zorganizowanego przez GOKSiR i KGW w Pszennie zakończyła się pełnym sukcesem. Chyba nikt, kto pojawił się w sobotę w świetlicy w Pszennie, nie żałował. Święta Wielkiej Nocy to czas przeznaczony na duchowe przemyślenia i refleksję, ale to także czas radości i nadziei na lepsze jutro. Dlatego radując się ze Zmartwychwstania Chrystusa nie zapominajmy o pysznych polskich tradycjach kulinarnych i pięknej kulturze ludowej.

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy wszystkim życzą organizatorzy.


 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: