Start Aktualności Wydarzenia GMINNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
GMINNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Drukuj Email
Środa, 12 Listopad 2014
fot. Obchody Święta Niepodległości w MokrzeszowieO historii zawsze trzeba pamiętać, ale dziś, jutro będzie przede wszystkim radość z niepodległości. Pokazujmy nasz patriotyzm aby kolejne, zwłaszcza młode pokolenia dorastały w poczuciu radości z odzyskania wolności i niepodległości – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Tradycyjnie wręczone zostały najważniejsze tytuły przyznane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowego Obywatela Gminy oraz Zasłużonego dla Gminy Świdnica.

10 listopada mieszkańcy Mokrzeszowa oraz zaproszeni goście uczcili Święto Niepodległości chwilą refleksji nad historią i współczesnością ojczyzny. Karty historii przedstawili członkowie Ludowo – Estradowego Zespołu „Mokrzeszów” w programie „Żeby Polska była Polską” . Polskie pieśni patriotyczne, wiersze, wspomnienia, jak w lustrze odbiły losy polskiego narodu. „Legiony” czy „ My pierwsza brygada” śpiewała cała sala.

Tradycyjnie podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości wręczane są także najważniejsze tytuły gminy Świdnica. W tym roku Rada Gminy postanowiła przyznać Honorowy Obywatel Gminy Świdnica pani Katarzynie Bajorek, mieszkance Świdnicy oraz 5 tytułów Zasłużony dla Gminy Świdnica.

Serdecznie dziękuje pani wójt Teresie Mazurek oraz Radzie Gminy Świdnica za przyznanie Honorowego Obywatela Gminy Świdnica. Wręczone w tym dniu wyróżnienia nabierają jeszcze większej symboliki. Dawniej nasi praojcowie walczyli o wolność i niepodległość niosąc na sztandarach wypisane słowa BÓG HONOR OJCZYZNA. Co dla mnie znaczą te słów? BÓG – mam to szczęście od kilkudziesięciu lat rozwijać swoją pasję w parafii św. Anny w Grodziszczu jako organistka. HONOR – to dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że otrzymałam to zaszczytne wyróżnienie od władz gminy Świdnica, pracując także z młodym pokoleniem muzyków, którzy odnoszą międzynarodowe sukcesy. OJCZYZNA – mam to szczęście ze od ponad 20 lat pracuję jako nauczyciel gry na fortepianie z polskimi dzieci i mieszkam w Polsce – mówiła Katarzyna Bajorek.

Wielką atrakcją okazał się pokaz baletu w wykonaniu 18-letniej Alicji Bajorek. Alicja od dziesięciu lat kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu, zdobywa liczne nagrody i międzynarodowe wyróżnienia.

W dotychczasowej historii gminy przyznano 16 tytułów Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, a pierwszymi osobami byli Helmut Kohl ówczesny Kanclerz Niemiec oraz Premier RP Tadeusz Mazowiecki. Tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica wyróżniono 72 mieszkańców gminy.

Sylwetki:

Katarzyna Bajorek

Katarzyna Bajorek jest mieszkanką Świdnicy i od wielu lat nauczycielem gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy. Swoje zamiłowanie do muzyki organowej od 33 lat rozwija również jako organistka w parafii pod wezwaniem św. Anny w Grodziszczu, gdzie swoją pasją zaraża także dzieci i młodzież prowadząc scholę parafialną Annusy. Od 2000 roku z wieloma sukcesami przygotowuje uczniów do udziału w prestiżowym niemiecko-polskim konkursie pianistycznym w Zgorzelcu oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Concours Musical de France. Laureatkami tego ostatniego konkursu są m.in. mieszkanki gminy Świdnica: Barbara Kuś, Sylwia Prygoń oraz Angelika Ślężak. Pani Katarzyna jako pedagog zaszczepia w swoich uczniach wrażliwość na muzykę, kulturę i drugiego człowieka. Z ogromnym zaangażowaniem i pasją promuje gminę Świdnica podczas różnych wydarzeń, takich jak nadanie Szkole Podstawowej w Grodziszczu imienia Jana Pawła II oraz podczas spotkań delegacji miast partnerskich Lamperthiem, Maldegen i Żukowo, czy też historycznych wydarzeń w Krzyżowej – Mszy Świętej Pojednania (12.11.1989) i jubileuszu tego wydarzenia XXV lat później (12.11.2014), będąc współodpowiedzialną za opracowanie i wykonanie oprawy muzycznej.

Zasłużeni dla Gminy Świdnica

Rozalia Kułakowska
Pani Rozalia Kułakowska, mieszkanka Mokrzeszowa od 1954 roku, w młodości aktywnie brała udział w pracach Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie i Koła Gospodyń Wiejskich. Od wielu lat jest inicjatorką i główną wykonawczynią wieńców dożynkowych, które zdobywały wiele nagród na dożynkach różnego szczebla. Pomimo przejścia na emeryturę nadal czynnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, kultywując i przekazując młodszemu pokoleniu tradycje polskiej wsi.

Józefa Juszczak
Pani Józefa Juszczyk jest mieszkanką Lutomi Górnej, swoją pracę zawodową zaczynała jako tkaczka w Głuszycy. Późniejsze losy skierowały ją do pracy w Urzędzie Gminy w Świdnicy, gdzie sumiennie i z wielkim oddaniem pracowała przez niemal 29 lat na stanowisku pracownika administracyjno-gospodarczego. Równolegle przez 25 lat z wielka ofiarnością i poświęceniem pełniła funkcję Opiekuna Społecznego we wsi Lutomia Górna. Pani Józefa od wielu lat jest niestrudzoną i bardzo zaangażowaną działaczka społeczną – członkinią rad sołeckich kilku kolejnych kadencji. Zawsze życzliwa i gotowa nieść bezinteresowną pomoc, jest osobą niezwykle wrażliwą i przyjazną ludziom ze wszech miar zasługująca na wielki szacunek i uznanie.

Jan Pawlica
Pan Jan Pawlica jest rodowitym Mokrzeszowianinem. Wiele lat brał czynny udział w życiu społecznym wsi, gminy i powiatu. W latach 90-tych był członkiem komitetu na rzecz budowy Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie oraz członkiem Rady Sołeckiej. Od 1994 roku przez cztery kadencje pełnił funkcję sołtysa. Działając z zaangażowaniem i poświęceniem przyczynił się do modernizacji i rozkwitu wsi Mokrzeszów.

Jerzy Banasik
Pan Jerzy Banasik od 1960 roku mieszkaniec Wiśniowej, od wielu lat bierze czynny udział w życiu społecznym wsi i Gminy Świdnica. Od 1972 roku z krótkimi przerwami prowadzi drużynę piłki nożnej w Wiśniowej. Za swoją działalność w sporcie otrzymał wiele odznaczeń i medali. Aktualnie pełni funkcję prezesa Klubu LKS PUO Wiśniowa. Pan Jerzy Banasik to działacz sportowy dbający o rozwój kultury fizycznej i obiektów sportowych. Krzewi kulturę sportową w Wiśniowej i okolicznych miejscowościach poprzez zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Ponadto od trzech kadencji pełni funkcję przewodniczącego Rady Sołeckiej dbając o integrację mieszkańców i estetykę wsi.

Tomasz Michalski
Pan Tomasz mieszkaniec Burkatowa, zaangażowany od początku lat 90-tych w działalność sportową Klubu Sportowego GRYF. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w wielu dyscyplinach tj. piłka nożna, tenis stołowy, biegi przełajowe, szachy, warcaby, osiągając wiele sukcesów m.in. w Igrzyskach Dolnośląskich LZS. Jest aktywnym organizatorem, pełni wiele funkcji w związkach i organizacjach sportowych. Jest członkiem Zarządu GLKS i powiatowego Zarządu LZS oraz delegatem na zjazd wojewódzki LZS.
Za działalność wielokrotnie odznaczony medalami za zasługi dla rozwoju sportu przez: LZS, PZPN i Polski Związek Tenisa Stołowego. W swojej pracy przykłada bardzo dużą wagę do dbałości o obiekty sportowe we wsi Burkatów. Jest prężnym i niezawodnym działaczem sportowym, angażuje się również podczas organizacji różnych imprez środowiskowych.
Od 1984 roku jest członkiem OSP Burkatów. Od 1995 roku pełni funkcję skarbnika OSP, swoje obowiązki pełni wzorowo, odznaczony brązowym i srebrnym medalem „Zasłużony dla Pożarnictwa”. Często udzielą się także w pracach na rzecz Rady Sołeckiej i Społeczności wsi Burkatów.

>> Zobacz galerię zdjęć
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: