Start Aktualności Wydarzenia PATRIOTYCZNE DLA DUCHA I CIAŁA W BYSTRZYCY GÓRNEJ
PATRIOTYCZNE DLA DUCHA I CIAŁA W BYSTRZYCY GÓRNEJ Drukuj Email
Środa, 12 Listopad 2014

fot.: Śniadanie Patriotyczne w Bystrzycy Górnej„Patriotyczna uczta dla ducha i ciała” pod takim tytułem tradycyjnie już 11 listopada w sali świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej odbyło się śniadanie patriotyczne.

Zanim jednak wszyscy spotkali się w pięknie przystrojonej świetlicy, ksiądz Wiesław Mróz proboszcz parafii rzymsko-katolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawił w świątyni uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. W pięknych zdaniach przyrównał święto niepodległości do wielkiego odrodzenia i zaznaczył istotę wolności i niepodległości Polski.

Podczas mszy delegacje pocztów sztandarowych wystawili: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Gminne Koło w Świdnicy, Prezes ZKRP i BWP Pan Stanisław Wolak, Związek Sybiraków - Koło Ziemi Świdnickiej, Prezes Pan Zygmunt Zelek.

W świetlicy wiejskiej odbyła się kolejna część uroczystości Święta Niepodległości, która została przygotowana przez Stowarzyszenie „Trzy Sosny”. Program opracowany pod kierunkiem Pani Elżbiety Christ – pt. „Uczta dla ducha” – to wspaniały program artystyczny, który w tym roku został tak pomyślany, aby praktycznie każdy z obecnych brał w nim czynny udział. Były tańce na scenie, nie zabrakło śpiewów przy domowym ognisku, pojawiła się chata wiejska.

Przedstawienie prezentowane przez aktorów – amatorów opowiadało historię naszej ojczyzny związaną z rozbiorami Polski. Przenikające cały program artystyczny piękne modlitwy i pieśni za wolną ojczyznę, oraz elementy historyczne zostały wspaniale uwieńczone ważną refleksją odpowiadającą na pytanie: jak dzisiaj należy pielęgnować wolność i jakie wartości powinny nam towarzyszyć w życiu codziennym.

Przedstawienie to, tak zwyczajne w swej prostocie lecz kierowane prosto z serca zrobiło bardzo duże wrażenie na przybyłych gościach. Była to także niezwykła lekcja historii przybliżająca wydarzenia od utraty państwa - usuniętego z map Europy, do rodzącej się państwowości Polski znanej we wszystkich zakątkach świata. Bardzo przejmujący był udział dzieci i młodzieży, którzy śpiewając i recytując piękne polskie wiersze wprawili wszystkich w niezwykle miły nastrój. Warto dodać, że sala wypełniona była po brzegi, a przybyli zarówno mieszkańcy Bystrzycy jak i zaproszeni goście. Efekty artystyczne to w dużej mierze zasługa wieloletniej pracy Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca” - jej członków i instruktorów przy akompaniamencie kapeli. Za trud włożony w przygotowanie przedstawienia należą im się ogromne brawa.

Nie można zapomnieć także o pysznym śniadaniu, czyli tytułowej „uczcie dla ciała”. Były pyszne gotowe wypieki i przetwory przygotowane w domach przez gospodynie.

Na koniec obecna na uroczystości Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek pogratulowała mieszkańcom wsi aktywności, a także życzyła wielu tak udanych sąsiedzkich spotkań i jeszcze większego zaangażowania ze strony tych, którzy jeszcze nie zdążyli pokazać na co ich stać.

Podsumowaniem tegorocznego śniadania patriotycznego stały się słowa Jana Kochanowskiego umieszczone w tle sceny „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie.”


>>> Zobacz galerię zdjęć

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: