Start Aktualności Wydarzenia DOŻYNKI GMINNE 2014
DOŻYNKI GMINNE 2014 Drukuj Email
Sobota, 6 Wrzesień 2014
fot.: Dożynki Gminne 2014Dożynki Gminne to wielkie święto rolników, organizowane po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych, zebraniu plonów, głównie zbóż. To także szereg bardzo ważnych wydarzeń dla wszystkich mieszkańców Gminy Świdnica. Uroczystość o niezwykle radosnym charakterze co roku skupia mnóstwo ludzi pragnących podziękować opatrzności boskiej za udane zbiory. Święto to tradycyjnie obchodzone jest po zakończeniu żniw. 

W  tym roku  dożynki Gminy Świdnica odbyły się w niedzielę 31 sierpnia  na terenie Fundacji “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej. Gospodarzami tegorocznego święta plonów było sołectwo Boleścin, a starostami Helena Kukla oraz Józef Wrona.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, którą sprawował Jego Ekscelencja Ks. Bp Ignacy Dec, który również  poświęcił 33 piękne wieńce dożynkowe przywiezione przez przedstawicieli wszystkich sołectw z terenu  Gminy Świdnicy. W kazaniu Jego Ekscelencja zwrócił uwagę na rolę i zasługi rolników, a także istotę egzystencji człowieka. Po zakończeniu Mszy Świętej przepięknym, kolorowym korowodem sołectwa oraz wszyscy mieszkańcy przeszli pod scenę, na której to odbywała się dalsza część uroczystości.
Niezwykle ważnym momentem było „Misterium Chleba”, które przedstawił Ludowo – Estradowy Zespół „Mokrzeszów” przy wsparciu Zespołu Tańca „Krąg” oraz dzielenie chleba przez Panią Wójt Teresę Mazurek wśród wszystkich przybyłych gości. W ten sposób każdy z przybyłych miał okazję posmakować chleba z tegorocznych zbiorów. Pięknie wypieczone chleby powędrowały także do sześciu delegacji zaprzyjaźnionych gmin, a wszystko to na znak przyjaźni i szacunku do drugiego człowieka.
Nie zabrakło także ceremonii wręczenia medali „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym roku honorowym tytułem zostali odznaczeni: Helena Irena Kukla, Anna Maria Kowalska, Renata Beata Wołków, Zbigniew Mróz, Jan Franciszek Kukla.

Następnie przyszedł czas na  część artystyczną. Jako pierwszy na scenie w Krzyżowej pojawił się zespół „Rapsodia” z Gminy Żukowo. Uczestnicy programu POLSAT „Got to dance” – Tylko Taniec, który zaprezentował wspaniały program taneczny składający się z kilku odsłon. Mieliśmy również  okazje obejrzeć pokaz „zumby” przygotowany przez zespół „Mały Boleścin”. Pierwszy blok artystyczny zakończył koncert grupy śpiewaczej Dariusza Jarosa – „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”, która swoje umiejętności wokalne doskonali dzięki warsztatom wokalnym pod patronatem Wójt Gminy Świdnica, Teresy Mazurek.
Wesołe melodyjne dźwięki i rytmiczne tańce porwały publiczność do wspólnej zabawy. W  międzyczasie wystartowały konkursy dożynkowe: „Świdnicki Łokieć”, „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz, „Stragan dożynkowy”.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy przyznano nagrody dla sołectwa Lubachów, sołectwa Komorów oraz sołectwa Mokrzeszów. Wyróżniono także wieńce z Wilkowa i Wiśniowej.
Pozostałych 28 sołectw również otrzymało nagrody.
Nagrodzonymi straganami okazały się stoiska przygotowane przez: sołectwo: Boleścin, Witoszów Dolny, oraz Burkatów. Dla 29 pozostałych straganów, które reprezentowane były przez sołectwa, stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich komisja przyznała także atrakcyjne nagrody.
Nad przebiegiem konkursów czuwały specjalnie na ten cel powołane komisje, które wybierały najpiękniejsze prace. Wybór nie był łatwy, bo jak przyznają członkowie komisji niemal każdy wieniec i stragan zachwycał estetyką, wykonaniem i pomysłowością.
Członkowie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” podczas dożynek wręczyli nagrody w plebiscycie na najładniejsze stoisko wiejskie oraz konkurs na produkt lokalny. Spośród zgłoszonych do konkursu, komisja nagrodziła dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi (sprzętami gospodarstwa domowego) stragany: sołectwa Boleścin, Komorów oraz sołectwa  Grodziszcze.
W konkursie na „Produkt lokalny” komisja miała nie lada orzech do zgryzienia, bowiem wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zasługiwały na nagrody. Ostatecznie nagrodzono następujące produkty: „Kućmok Pogorzalski” z Pogorzały, Dżem z aronii z Lutomi Dolnej oraz ser wędzony „Wawrzyniec” Pana Wawrzyńca z Bystrzycy Górnej.

Popołudniową porą wystartowały zmagania sportowców w ramach finału imprezy
pt:. „Sportowe weekendy na wsi” organizowanej przez LZS w Świdnicy. W całym cyklu spotkań, na 22 sklasyfikowane drużyny, bezapelacyjnie wygrała ekipa sołectwa Wiśniowa, II miejsce zajęło sołectwo Witoszów Dolny, a III miejsce sołectwo Pogorzała.

Rozstrzygnięcie, jak co roku podczas dożynek, miał także konkurs ,,Świdnicki Łokieć". W X edycji tego konkursu okazało się, że najdłuższe nogi w powiecie mają 111 cm, najdłuższe włosy - 91 cm, a najwyższa para mierzy, aż 384,5 cm!
Oprócz tego podczas dożynek mierzono wzrost najwyższych i najniższych par, męskie stopy, damskie nogi i włosy, a także oczywiście łokcie - wszak to „Świdnicki Łokieć”. Ostatnią konkurencją była ta na „Rodzinny Łokieć Wójta”, która polegała na liczeniu dzieci najliczniejszej rodziny z gminy Świdnica (w razie remisu  zadecydować miała długość łokcia głowy rodziny). Zwyciężyli państwo Agnieszka i Krzysztof Kowalscy z Boleścina z dziećmi: Antosiem, Stasiem, Marysią i Basią. Najdłuższą stopą może się pochwalić Leon Razik (32 cm), a nogą - Aleksandra Sawczyk (111 cm). Najwyższa para to Monika i Marek Magda, a najniższa - Genowefa i Władysław Paluszek. Różnica w ich wzroście to 67,5 cm! Najdłuższe włosy ma Ania Reder (91 cm), a najdłuższy łokieć - już po raz trzeci: Piotr Łojewski (67,5 cm), który zwyciężył w tej konkurencji w 2010 i 2011 r.
Fundatorami nagród w konkursie „Świdnicki Łokieć” była wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, starosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa, salon jubilerski Wielgus oraz perfumeria Refan.

W niedzielę zostało przeprowadzone jeszcze jedno losowanie. „Nagroda publiczności - na najładniejszy wieniec dożynkowy”. Podobnie jak w roku ubiegłym przypadła ona sołectwu Burkatów, które zebrało 51 głosów z 390 oddanych. Wylosowaną szczęśliwą osobą z publiczności, która wypełniła kupon i wrzuciła go do urny został Pan Bronisław Dratwa.
Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na najbardziej występ gwiazdy wieczoru czyli zespołu Bayer Full, który przyciągnął rzesze miłośników muzyki tanecznej. 
Warto zaznaczyć, że podczas świętowania w Krzyżowej każdy mógł znaleźć coś dla siebie - i najmłodsi, i ci trochę starsi. Przygotowane przez sołectwa stoiska i stragany przyciągały barwnym wyglądem i aromatem wyrobów kulinarnych podawanych do degustacji.
Wśród wystawców znaleźli się również te prezentujące regionalne rękodzieło, górowała wiklina, wyroby z drewna oraz sztuka malarska, wystawa maszyn rolniczych, dmuchane zamki, trampoliny, malowanie twarzy, wata cukrowa, wystawa zwierząt domowych, a także standardowe badania lekarskie.

Tradycyjnie na dożynkach nie mogło zabraknąć muzyki folklorystycznej mocno pielęgnowanej w naszej gminie. Wieczorną porą w całej Krzyżowej słychać było wesołe ludowe i dożynkowe piosenki, które przygotowały gminne  zespoły ludowe:  Zespół Śpiewaczy „Kądziołeczka”, ”Stokrotki”, „Ale Babki”,  „A to Heca”, Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca”.
Nam wypada pogratulować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak wspaniałego wydarzenia.

>>> Zobacz galerię zdjęć

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: