Start Aktualności Imprezy WSPÓLNE GOTOWANIE Z ROBERTEM MAKŁOWICZEM
WSPÓLNE GOTOWANIE Z ROBERTEM MAKŁOWICZEM Drukuj Email
Wtorek, 17 Grudzień 2013
fot. Stoły Wigilijne w Galerii Twierdza Kłodzko14 grudnia 2013 roku w Galerii Twierdza Kłodzko, odbyło się niezwykłe wydarzenie kulinarne. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Dolnego Śląska w budynku wielkiego centrum handlowego, prezentowały tradycyjne potrawy wigilijne wykonane według wspaniałych staropolskich przepisów.

Przedświąteczna atmosfera, masa ludzi ciekawych nowych kulinarnych doświadczeń, a także dźwięki polskich kolęd w wykonaniu ludowych zespołów śpiewaczych, to tylko niektóre  elementy  nastroju świątecznego obecnych tego dnia w Kłodzku. Organizatorem Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wigilijnych była Galeria Twierdza Kłodzko, która do wspólnej zabawy zaprosiła znanego polskiego kucharza, publicystę, krytyka kulinarnego oraz podróżnika – Pana Roberta Makłowicza.

Podczas sobotnich prezentacji Gminę Świdnica reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pszennie i by wypaść wspaniale przed mistrzem kulinarnym przygotowywały się długo i cierpliwie. Śmiało możemy stwierdzić, że cel ten został osiągnięty w 100% - wszystko wspaniale smakowało, a cudowny aromat przygotowanych dań na długo pozostawał w pamięci. Przepięknie przystrojone stoły wigilijne zastawione tradycyjnymi potrawami przyciągały uwagę zwiedzających, którzy mogli delektować się przysmakami przygotowanymi przez nasze Panie. Przystając przy nich można było posłuchać o dawnych obrzędach i zwyczajach, skosztować świątecznych specjałów lub wspólnie pokolędować. Prezentacjom towarzyszyły kolędy w wykonaniu m.in. Zespołu Śpiewaczego "A to heca" z Pszenna.

Oprócz prezentacji potraw tego dnia jednym z punktów imprezy był konkurs „na najwspanialszy stół wigilijny”. Wybór tego „najwspanialszego” nawet dla specjalistów kulinarnych nie był łatwy. Wszystkie stoły uginały się bowiem pod ciężarem przysmaków, a ich smaki, niemal idealne, zadowoliłyby nawet największego krytyka. Podsumowując było pysznie, pachnąco i przede wszystkim tradycyjnie.

Nagroda w tym roku przypadła KGW z Brzeźnicy za stół z dwunastoma potrawami i piękną dekoracją, drugie miejsce zajęło KGW z Szalejowa Dolnego, a trzecia pozycja na podium przypadła KGW z Pszenna w gm. Świdnica.
Wszystkie Koła Gospodyń otrzymały wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów: MDF Fiat Auto Poland z Ząbkowic Śl, Biuro Podróży Anna Travel, Biuro Podróży Giecewicz Travel, Mediaexpert, Perfumerie Douglas, Hi Mountain i Komandor.

Po ogłoszeniu wyników konkursu przyszedł czas na występ kulinarny gwiazdy wieczoru. Wirtuoz w sztuce gotowania Robert Makłowicz przygotował trzy doskonałe potrawy: sandacza, grzyby panierowane i tatar ze śledzia. Podczas tworzenia dań pytał starsze gospodynie o wskazówki, wspólnie uzgadniając doskonałą wersję wigilijnego przysmaku. Na koniec zaprosił do degustacji wszystkich obecnych, składając życzenia chętnie rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

Patrząc przez pryzmat tłumnie przybyłych mieszkańców okolic Kłodzka, znamienitych gości oraz uśmiechniętych twarzy uczestników imprezy, należy sądzić, iż wydarzenie okazało się sukcesem. Była to doskonała okazja do wprowadzenia w świąteczny nastrój, a także chwila refleksji z bliskimi, z którymi niedługo zasiądziemy do wigilijnego stołu.
Nam pozostaje życzyć wszystkim Wesołych Świąt.


 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: