Start Aktualności Wydarzenia TRADYCJE STOŁU WIELKANOCNEGO NA "JARMARKU WIELKANOCNYM" W WITOSZOWIE DOLNYM
TRADYCJE STOŁU WIELKANOCNEGO NA "JARMARKU WIELKANOCNYM" W WITOSZOWIE DOLNYM Drukuj Email
Niedziela, 1 Kwiecień 2012
Jarmark Wielkanocny w Witoszowie DolnymOstatniego dnia marca mimo deszczowo – śnieżnej aury za oknem, na świetlicy wiejskiej w Witoszowie Dolnym zgromadziło się sporo osób spragnionych smaków, zapachów i tradycji zbliżających się świąt.
Jarmark Wielkanocny, bo taki tytuł nosi coroczny kiermasz organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy, to możliwość zasmakowania wspaniałych polskich potraw świątecznych, zaopatrzenia się w piękne wyroby artystyczne, rękodzieła oraz wysłuchania repertuaru pieśni regionalnych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilatki” z Witoszowa Dolnego.

Wszystko w przemiłej atmosferze i przy niezwykłych kulinarnych zapachach. Możliwość degustacji smakołyków oraz wspaniale przygotowane kolorowe stoiska z wyrobami przykuwały wyglądem i robiły ogromne wrażenie na oglądających. Jarmark oprócz mieszkańców gminy Świdnica przybyli również zaproszeni goście w osobach Pani  Teresy Mazurek Wójta Gminy Świdnica,  Przewodniczącej Rady Gminy Pani Reginy Adamskiej, Sekretarz Gminy Świdnica Pani Jadwigi Generowicz, Dyrektor GZO Pani Maria Jaworska,  ks. Wiesława Mroza oraz Radnych Gminy Świdnica Pana Piotra Gancarczyka i Pana  Władysława Urbańskiego.
Pani Wójt Gminy Świdnica podziękowała wszystkim wystawcom za pracę i poświęcenie włożone w przygotowanie tak wspaniałych stoisk świątecznych  oraz organizatorom za organizację Jarmarku. Podkreśliła, że wydarzenia tego typu są niezwykle ważną okazją dla kultywowania pięknych polskich tradycji Świąt Wielkanocnych.

Wśród produktów, które można było tego dnia zobaczyć na straganach jury, w skład którego zaproszono Panią Sekretarz Gminy Świdnica, Panią Przewodniczącą Rady Gminy Świdnica, oraz Radnego Piotra Gancarczyka postanowiło wyróżnić następujące produkty świąteczne:
•    Mazurek, cukinia grilowana z jajkiem oraz swojskie wędliny - Koło Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym,
•    Pasztet jajeczny, rolowane ziemniaki, aromatyczny chleb oraz pascha – Koło Gospodyń Wiejskich w Pszennie,
•    Jajka z roślinkami -  Koło Gospodyń Wiejskich w Komorowie,
•    Malutkie babeczki -  Koło Gospodyń Wiejskich w Bojanicach,
•    Kosz na święconkę, jajka marmurkowe, dekoracje -  Koło Gospodyń Wiejskich w Pankowie,
•    Ozdoby, pyszny pasztet, babka orzechowa -  Koło Gospodyń Wiejskich w Pogorzale,
•    Chleb razowy, pasztet z indyka, kiełbasa, babka drożdżowa – Klub Miłośników Tradycji Wiejskiej w Lutomi Dolnej,
•    Jajka origami, rękodzieła – Grupa Młodzieżowa „Cesarz” Boleścin,
•    Pisanki – Świetlica Wiejska w Modliszowie,
•    Ciasta (sernik), orientalne palmy – Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym,
•    Kwiaty i wieńce wielkanocne – Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie,
•    Pisanki, karczochy – Pani Elżbieta Wrona.

Warto dodać, że tego dnia Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Witoszowa Dolnego zaserwowały dla wszystkich przybyłych pyszny żurek, który wobec chłodnej pogody skutecznie każdego rozgrzał. Sam Jarmark Wielkanocny kolejny raz można uznać za udany i chyba każdy kto pojawił się w świetlicy w Witoszowie Dolnym nie żałował.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia >
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: