Start Aktualności Imprezy „Przyślimy tu po kolyndzie, niech wom za przykre nie bedzie A cy bedzie, cy nie bedzie kolyndować się tu będzie... "
„Przyślimy tu po kolyndzie, niech wom za przykre nie bedzie A cy bedzie, cy nie bedzie kolyndować się tu będzie... " Drukuj Email
Czwartek, 5 Styczeń 2012
XV Przegląd Zespołów Kolędniczych w Bystrzycy GórnejW 1997 roku w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej z inicjatywy Pani Teresy Kmery i przy współpracy Urzędu Gminy Świdnica odbył się I Gminny  Przegląd  Zespołów  Kolędniczych. W dniach 4 i 5 stycznia 2012 roku odbywa się już XV Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych. W okresie od 1997 roku do roku 2012 w świetlicy wiejskiej wystąpiło 135 zespołów  kolędniczych,  odwiedziło  nas w tym okresie 5 895 kolędników.

„Przyślimy tu po kolyndzie, niech wom  za przykre nie bedzie
A cy bedzie, cy nie bedzie kolyndować się tu będzie
Bo Pon Jezus jak się narodził, to święty Scepon po kolyndzie chodził
I my ludzie grzyśni po kolyndzie do Wos przyśli.
Na scynście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie, na tyn Nowy Rok
żeby się Wom barzyła kapusta i groch,
i żeby się Wom darzyło w kumorze, łoborze, na polu dej Boże
W każdym kontku po dzieciontku a na piecu troje.
A teroz zaśpiewamy Wom tako piykno kolyndecko”.


Okres kolędowania w Bystrzycy Górnej to okres wyjątkowy, świetlica na ten czas zmienia się w teatr, a każda prezentacja zespołu kolędniczego to przepiękny jedyny w swoim rodzaju spektakl, w którym biorą udział wszystkie pokolenia uzupełniając się  wzajemnie i dzieląc się między sobą i widzem naszą bogatą tradycją. W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, chodzenie różnych grup przebierańców, widowisko zwane herodami, „wesele krakowskie” i inne.

Przyjście kolędników winno się czytać jako obrzęd, a właściwie zabieg magiczny, mający spowodować w nowym roku urodzaj, zdrowie, płodność, dobry i szczęśliwy ożenek w odwiedzanym domu. Dziś większość z nas kojarzy kolędników z dziećmi biegającymi od mieszkania do mieszkania. Zazwyczaj już na same hasło „Kolędnicy idą” ludzie w panice gaszą światła i udają, że ich nie ma w domu, nie chcą przyjąć kolędników i tym samym przyczyniają się do powolnego zaniku przepięknej tradycji kolędowania.

Organizacja Przeglądu Zespołów Kolędniczych ma na celu pielęgnację tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz ochronę przed  zanikaniem zwyczaju kolędowania, prezentację twórczości kolędniczej, promocję twórców i wykonawców, pobudzenie twórczych zainteresowań kolędowaniem młodego pokolenia.

„Niech Wam Bóg zapłaci
Ludzie moi mili
żeście dziś Jezusa
tak pięknie uczcili
Dziecię Boże Was nagrodzi
i do swej chwały weźmie
wszystkie ludzkie pokolenia
całe ludzkie plemię”.


Załączniki do pobrania:

Galeria zdjęć >
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: