Start Aktualności Wydarzenia IV FESTIWAL TRADYCJI DOLNEGO ŚLĄSKA
IV FESTIWAL TRADYCJI DOLNEGO ŚLĄSKA Drukuj Email
Poniedziałek, 21 Listopad 2011
Zespół Kądziołeczka na IV Festiwalu Tradycji Dolnego ŚląskaPodczas weekendu 19-20 listopada 2011 roku w Operze Wrocławskiej odbył się IV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska, którego gospodarzem był członek zarządu Włodzimierz Chlebosz, a prowadziła ją red. Majeran-Kokot z Polskiego Radia Wrocław.
     Wydarzenie, podczas którego 22 zespoły prezentowały poprzez taniec i śpiew dorobek kulturowo-folklorystyczny różnych regionów naszego kraju. Dwudniowe zmagania artystów miały na celu przede wszystkim promowanie i kultywowanie tradycji, pobudzenie aktywności wśród społeczności lokalnej, integrację środowisk ludowej twórczości artystycznej oraz dążenie do poszerzenia kręgu wspólnych działań w oparciu o folklor i tradycje prowadzące do upowszechniania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.
    Wśród wielu wspaniałych wokalistów i tancerzy znalazły się także dwa zespoły Gminy Świdnica „Zespół Śpiewaczy - Kądziołeczka” oraz „Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca”, które spotkały się z dużym uznaniem licznie zgromadzonej publiczności.
    Na różnorodny repertuar festiwalu składały się: Krakowiak, Kujawiak, tańce rzeszowskie, tradycyjne pieśni weselne z regionu lubelskiego, wielkopolskiego, radomskiego oraz z Mazowsza; wiązanka łemkowskich tańców ludowych: potriaska, polka, kywanyj, koleczko, koszyczok, konyk, czardasz; wiązanka melodii i pieśni łemkowskich, a także wiązanka łemkowskich czardaszy "Werbung".
    Dopełnieniem przesłuchań w pięknej wrocławskiej operze, były prezentacje dolnośląskich gospodarstw agroturystycznych, które w równym stopniu dbają o zachowanie tradycji dolnośląskiej wsi, jak i chętnie przyjmują turystów z całego świata.  
    Po dwóch dniach obfitujących w niezwykle pozytywne emocje kolejna, miejmy nadzieję nie ostatnia, edycja Festiwalu przeszła do historii. Niezwykły klimat, który udało się stworzyć także dzięki pięknemu wystrojowi Opery Wrocławskiej sprawił, że już nie możemy doczekać się przyszłorocznego spotkania z folklorem w tym miejscu.

Galeria zdjęć >
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: