Start Aktualności Wydarzenia "KĄDZIOŁECZKA" ŚWIĘTUJE 25-LECIE
"KĄDZIOŁECZKA" ŚWIĘTUJE 25-LECIE Drukuj Email
Poniedziałek, 11 Maj 2009
25-lecie Zespołu W dniu 9 maja 2009r. na świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej zespół śpiewaczy „Kądziołeczka” obchodził Jubileusz XXV lecia swojej działalności.
 
Podczas uroczystości Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek  wręczyła zespołowi odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego. Był to niewątpliwie wieczór wielu wzruszeń. Życzenia, przemówienia, gratulacje zaproszonych gości były momentem najbardziej sentymentalnym. Jubilatki nie kryjąc szczęścia podziękowały wszystkim przybyłym specjalnie przygotowanym na tą uroczystość programem artystycznym. Miłośnicy folklorystycznych piosenek i melodii mogli nacieszyć oko i ucho przedstawionym koncertem jubileuszowym. W miłej swojskiej atmosferze obchodzono jubileusz do późnych godzin wieczornych.
 
 

Historia  Zespołu "Kądziołeczka" z Lutomi Dolnej - Gmina Świdnica

Jubileusz 25 lecia 9 maja  2009 rok


Zespół powstał w roku 1984 II.11 w Lutomi Dolnej przy współudziale członkiń KGW w Lutomi (20 członkiń) i 5 osobowej Kapeli Ludowej. Instruktorem zespołu został emerytowany nauczyciel Józef Żywicki , który również skompletował Kapelę Ludową. Patronem zespołu została Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Świdnicy, w której to siedzibie Ośrodka Nowoczesna Gospodyni odbywały się zajęcia grupy śpiewaczej oraz kapeli. Wkrótce za dobre wyniki zespołu G.S.S.Chłp. zakupiono stroje dolnośląskie oraz instrumenty dla kapeli, w tym też wynagrodzenie dla instruktora. W tym czasie zespól koncertował na terenie całego województwa. Brał udział w przeglądach zespołów ludowych, był zapraszany na uroczystości dożynek Gminnych, Wiejskich i Wojewódzkich. Zespół współpracował z kółkami rolniczymi, szkołami, radami sołeckimi, ze strażą pożarną, młodzieżą oraz seniorami. Brał udział w przeglądzie wojewódzkim WAZA w Książu, gdzie zdobył w 1985 roku I miejsce. Wystąpił w przeglądzie zespołów Jasło. Krajowy występ zespołu KGW w Kielcach 1985 rok. Cała oprawa przy współpracy Józefa Żywickiego była inscenizowana jako zespól obrzędowy czyli rękodzielnictwo pokazane przez członkinie zespołu (darcie piór, haft, kołowrotek,  kiszenie kapusty). Temu obrzędowi towarzyszył śpiew. Trwało to aż do roku 1989. W czerwcu Józef Żywicki złożył rezygnację z powodu choroby. 5 lipca 1989 roku Zespół "Kądziołeczka" przechodzi pod patronat Urzędu Gminy Świdnica, zdobywając nowego instruktora - Józefa Szulińskiego, oraz nowych członków kapeli. Zespół również zmienia formę swojego istnienia. Pozostaje tylko śpiewaczym zespołem przy kapeli ludowej. W tym czasie zespół posiadał nieograniczoną ilość wyjazdów na terenie gminy, województwa oraz kraju. Brał udział w przeglądach zespołów takich jak:
  • Wołów - czerwiec 1999 rok I miejsce
  • Szprotawa 17-20 listopad 1998 rok I miejsce
  • Wolin - 8 sierpień 1999 roku wyróżnienie
Bierze udział w corocznych przeglądach KGW przy współudziale WZKzOR . Bierze udział w corocznym przeglądzie widowiskowym Cepowisko na terenie Skansenu w Pstrążnej. Każdego roku w czerwcu bierze udział w przeglądach zwyczajów Sobótkowych. W Bielawie w maju 2002 roku zespół miał okazję spotkania z wicepremierem Jarosławem Kalinowskim z okazji Święta Ludowego.
W dniu 17 lipca 2002 roku został gościnnie zaproszony do Polskiego Radia Wrocław przez redaktor Małgorzatę Majeran - Kokot, która prowadzi program radiowy zespołów ludowych. W roku 2003 zespół wziął udział w konkursie piosenek ludowych i wygrał I miejscem w nagraniu płyty zespołu "Kądziołeczka".
Zespół bierze udział we wszystkich uroczystościach związanych z działalnością samorządu wiejskiego, szczególnie z organizacją corocznych dożynek . Zespół co roku dostaje zaproszenia na wystawy stołów biesiadnych do konkursu Wielkanocnego i Bożonarodzeniowego, zdobywa liczne nagrody specjalizujące się w robieniu palm Wielkanocnych oraz wieńców dożynkowych.
Zespół "Kądziołeczka" prezentował swoje rękodzieło w telewizji regionalnej TVP Wrocław nagrane na żywo przez p. redaktor Jadwigę Jarzębowicz. Brał też udział w gościnnych występach w Międzynarodowym Święcie Pszczelarzy w Jeleniej Górze oraz sanatorium - Szklarska Poręba.
18-19 kwiecień 2004 rok - zespół dostał zaproszenie na XII zjazd Krajowy K.R i O.R. w Warszawie w Pałacu Kultury oraz występował w sali Kongresowe j- Gala KGW.
Wziął tez udział w turnieju Gmin dolnośląskich - Wrocław 2006 zorganizowane przez urząd Marszałkowski Gmina Świdnica zdobyła I miejsce.
Zespół nie zapominał o swoich jubileuszach:
  • 10- lecie zespołu 11.II.1994 rok
  • 15- lecie zespołu 13.II.1999 rok
  • 20- lecie zespołu 21.II 2004 rok
  • 25- lecie zespołu  9. V.2009 rok
Zespól trwa nieprzerwanie w swojej działalności społecznej już 25 lat.
 
W roku 2008 w czerwcu następuje zmiana instruktora zespołu "Kądziołeczka" - zostaje nim słynny muzyk Pan Dominik Natanek. Kontynuuje programy zbliżone do obecnych, pracuje również z obecną kapelą zespołu. Praca układa się znakomicie są też sukcesy.
Zespól nie przetrwałby swojego długiego istnienia i doczekał jubileuszu 25-lecia działalności kulturalnej, gdyby nie Rada Gminy Świdnica z udziałem Pani Wójt Teresy Mazurek, która wspiera kulturę oraz wiejskich sołtysów Lutomi i Rad Sołeckich, którzy dzielnie wspomagają naszą pracę społeczną do dnia dzisiejszego.


Imiona i Nazwiska członkiń zespołu,
które dzielnie działają  w zespole do dnia dzisiejszego:

1. Aniela Bizoń
2. Zofia Ludwiczak
3. Maria Mikołajek
4. Halina Furman
5. Krystyna Ornat
6. Barbara Witek
7. Stanisława Targosz
8. Helena Szymczak
9. Grażyna Żabińska
10. Anna Laska
11. Alicja Walczak
12. Renata Łapacz

Kapela:
1. Dominik Natanek
2. Marian Plis
3. Andrzej Wróblewski
4. Elżbieta Woźny


Członkinie Zespołu "Kądziołeczka

1. Furman Halina - należąca 25 lat
2. Mikołajek Maria - należąca 25 lat
3. Ornat Krystyna - należąca 25 lat
4. Bizoń Aniela - należąca 25 lat
5. Żabińska Grażyna - należąca 25 lat
6. Witek Barbara - należąca 25 lat
7. Walczak Alicja - należąca 20 lat
8. Ludwiczak Zofia - należąca 16 lat
9. Targosz Stanisława - należąca 17 lat
10. Gomułka Stanisława - należąca 20 lat
11. Urbańska Stanisława - należąca 15 lat
12. Urbańczyk Adela - należąca 20 lat
13. Szymczak Helena - należąca 5 lat
14. Laska Anna - należąca 4 lata
15. Łapacz Renata - należąca 1 rok
16. Stojko Maria - należąca 5 lat - nie żyje
17. Chruścicz Zofia - należąca 8 lat - nie żyje
18. Płonka Margita - należąca 7 lat - nie żyje
19. Bizoń Helena - należąca 5 lat - nie żyje
20. Bochuń Cecylia - należąca 5lat - nie zyje
21. Chmiel Maria - należąca 5 lat
22. Jastrzębska Halina - należąca 8 lat
23. Madej Ewa - należąca 2 lata
24. Dobrowolska Teresa - należąca 1 rok
25. Nowak Jolanta - należąca 17 lat
 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: