Start Aktualności Wydarzenia OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE ŚWIDNICA
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE ŚWIDNICA Drukuj Email
Czwartek, 12 Listopad 2015
foto: Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Hali Sportowej w Witoszowie DolnymTradycyjnie już 11 listopada władze samorządowe, radni, delegacje, zaproszeni goście i przybyli mieszkańcy gminy wspólnie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W tym dniu wójt gminy wręczyła najważniejsze tytuły przyznane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowy Obywatel Gminy oraz Zasłużony dla Gminy Świdnica.

11 listopada o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnili rocznicę odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego dnia było wspólne śniadanie patriotyczne.

Główne uroczystości odbyły się na hali sportowej w Witoszowie Dolnym. Zaproszenie od władz gminy przyjęli m.in. J.E. Ks. Bp Adam Bałabuch, parlamentarzyści: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, senator RP Wiesław Kilian, wicestarosta Zygmunt Worsa, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica oraz mieszkańcy gminy. Podczas obchodów obecni byli także przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionego miasta Adrii we Włoszech oraz konsul honorowa Republiki Włoskiej Monika Kwiatosz.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolny, w krótkim programie słowno-muzycznym pod kierunkiem Doroty Grzeszczuk i Lidii Bakalarczyk.

Następnie na scenie odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszego tytułu w Gminie Świdnica, a mianowicie tytułu  HONOROWEGO OBYWATELA GMINY ŚWIDNICA. Jest to tytuł przyznawany osobom spoza gminy. Pierwszymi honorowymi obywatelami w 1998 r. zostali: ówczesny premier polskiego rządu Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Łącznie tym szczególnym wyróżnieniem zostało uhonorowanych 17 osób. W tym roku to odznaczenie, decyzją Rady Gminy Świdnica przyznane zostało Beacie Pawłowicz - Dolnośląskiemu Kurator Oświaty oraz dziennikarce TVP Wrocław Grażynie Orłowskiej-Sondej. Pani Sondej z uwagi na uroczystości odbywające się na Cmentarzu na Rossie – polskiej nekropolii, była nieobecna w Witoszowie Dolnym.

Następnie przyznano tytuły ZASŁUŻONY DLA GMINY ŚWIDNICA. Jest to tytuł przyznawany mieszkańcom gminy. W tym gronie jest już 77 mieszkanców gminy.

W tym roku tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica, decyzją Rady Gminy Świdnica uhonorowani zostali:

  1. Józefa Kołosz
  2. Justyna Sara-Hryncyszyn
  3. Eufenia Stankiewicz
  4. Władysław Urbański
  5. Jerzy Żądło

Na zakończenie obchodów Święta Niepodległości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK, który jest jedną z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów. Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Dla kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi „Śląsk” był i jest pasją oraz sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

Więcej informacji o tym wydarzeniu na: www.gmina.swidnica.pl

 

 

Więcej zdjęć w Galerii >>>

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: