Start Aktualności Wydarzenia "SŁODKIE" PREZENTACJE PRZEDŚWIĄTECZNE KGW Z LUTOMI GÓRNEJ
"SŁODKIE" PREZENTACJE PRZEDŚWIĄTECZNE KGW Z LUTOMI GÓRNEJ Drukuj Email
Czwartek, 26 Marzec 2015

FOT.: Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi Górnej oraz sekretarz UG w Świdnicy pani Jadwiga GenerowiczŚwięta Wielkiej Nocy to czas radości i nadziei. Radość płynie ze zmartwychwstania Pańskiego, a nadzieja na lepszą przyszłość wypełnia serca ludzi, którzy wspólnie zasiadają do świątecznego stołu.

Wielkanoc to czas, w którym wszystkie gospodynie domowe mają pełne ręce roboty, a różnorodność kulinarnych świątecznych potraw powstałych w tym okresie jest olbrzymia i nie sposób jej w całości opisać. Wszystko w myśl pięknej polskiej tradycji „Stołu Wielkanocnego” ciągle pielęgnowanej i szanowanej w Polsce.

We wtorek 17 marca na świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej, odbyło się spotkanie przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi. Członkinie tej prężnie działającej grupy, na której czele stoi od wielu lat Pani Maria Mikołajek zapragnęły podzielić się swoimi doświadczeniami i kulinarnymi umiejętnościami, a także poczęstować przybyłych gości potrawami wykonanymi wspólnie według starych przepisów.

Wydarzenie to swoistego rodzaju forma przygotowań przedświątecznych i doskonała okazja, by jeszcze przed świętami dopracować wielkanocne menu. Umiejętności i doświadczenie kulinarne pań z KGW wielokrotnie zostało nagradzane na różnego rodzaju festiwalach i jarmarkach o randze ogólnopolskiej, dolnośląskiej czy tez lokalnej.

Jak same członkinie koła przyznają dbają nie tylko o smak ale i o estetykę swoich potraw. Wspaniałe przepisy, którymi gospodynie chętnie się dzieliły są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a ich geneza sięga często dawnych czasów.

I tak w Lutomi można było tego dnia spróbować: tradycyjnych wypieków, babki wielkanocnej, paschy, potraw wielkanocnych takich jak, rolady tradycyjne, rolady szpinakowe, jajka faszerowane różnorakim farszem czy też przekładańca.

Spotkanie to nie pierwsza tego typu inicjatywa w Lutomi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich co roku chętnie biorą udział w różnego rodzaju jarmarkach i kiermaszach świątecznych. Koło posiada duże tradycje gdyż powstało w 1946 roku i działa do dziś, pielęgnując polską tradycję i kulturę ludową.

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: