Start Aktualności Wydarzenia KĄDZIOŁECZKA NA FESTIWALU PIEŚNI RELIGIJNEJ W STOLCU
KĄDZIOŁECZKA NA FESTIWALU PIEŚNI RELIGIJNEJ W STOLCU Drukuj Email
Poniedziałek, 17 Październik 2011
KĄDZIOŁECZKA na Festiwalu Pieśni Religijnej w StolcuJednym z głównych wydarzeń odbywających się już po raz dwudziesty drugi Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, był zaplanowany na 16 października XV-ty Przegląd Pieśni Religijnej. Na miejsce, dla wydarzenia o tak podniosłym charakterze wzorem lat ubiegłych wybrano kościół pw. św. Jana Nepomucena we wsi Stolec.

Świątynia parafii patrona m.in. Pragi i spowiedników, idealnie wpasowała się w główne przesłanie imprezy, jakim jest hasło „Bądźmy rodziną”. Fakt, iż Jan Nepomucen to święty niezwykle popularny na terenach całego Śląska, historycznie i kulturowo powiązanego powoduje, że jest to postać łączącą oba kraje - Polskę i Czechy.

Przegląd Pieśni Religijnej zgromadził w kościele trzynaście zespołów z terenów przygranicznych, entuzjastów muzyki sakralnej oraz zaproszonych gości. Organizatorem imprezy był Ząbkowicki Ośrodek Kultury i Koło Gospodyń Wiejskich, a jej otwarcia dokonał Andrzej Dominik - przewodniczący Rady Miejskiej i Ksiądz Daniel Słowik - proboszcz parafii.
Popołudniową porą, w niezwykle miłej niedzielnej atmosferze, każdy zespół  zaprezentował po trzy wcześniej wybrane i przygotowane pieśni religijne. Poziom wykonania poszczególnych zespołów od początku był wysoki. Naszą Gminę reprezentował zespół „Kądziołeczka” z Lutomi. Doskonałe wykonanie pieśni oraz to do czego już nas zdążyły Panie z zespołu przyzwyczaić, dobre przygotowanie oraz dobór repertuaru sprawił, że występ zrobił ogromne wrażenie wśród zgromadzonych słuchaczy. Pieśni tworzyły atmosferę pozwalającą na chwilę kontemplacji i rozmyślań.

Pogoda jak na złotą polską jesień przystało tego dnia była ładna, dlatego po zakończeniu oficjalnej części przeglądu jego uczestnicy zebrali się przed kościołem, aby uformować szyk i razem z dwoma przygrywającymi im kapelami udać się pieszo w pochodzie do świetlicy wiejskiej, gdzie czekał na nich przygotowany przez gospodarzy poczęstunek.
Dzięki wspaniałej gościnności spotkanie trwało do godzin wieczornych, a rozmowom i wspólnym śpiewom nie było końca. Pamiątką z tego wydarzenia jest puchar przywieziony przez naszych reprezentantów.

Galeria zdjęć > 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: