Start Aktualności Wydarzenia JUBILEUSZ 40. LECIA ZESPOŁU "KĄDZIOŁECZKA"
JUBILEUSZ 40. LECIA ZESPOŁU "KĄDZIOŁECZKA" Drukuj Email
Niedziela, 28 Kwiecień 2024
foto: Zespół KĄDZIOŁECZKA na scenie podczas występuOd 40 lat nieprzerwanie czerpią radość ze śpiewania i są „muzyczną wizytówką” gminy Świdnicy. Poprzez muzykę i śpiew chronią kulturę ludową od zapomnienia. 27 kwietnia, w świetlicy w Lutomi Górnej zespół „Kądziołeczka” świętował swój rubinowy jubileusz. Tę wyjątkową uroczystość członkowie zespołu śpiewaczego obchodzili w gronie przyjaciół i osób które na co dzień z nim współpracują i ich wspierają.

 Z tej okazji do jubilatów przybyli samorządowcy, a wśród nich: wójt gminy Teresa Mazurek wraz z zastępcą wójta Bartłomiejem Strózikiem i sekretarz Jadwigą Generowicz oraz liczne grono miłośników muzyki ludowej. W gronie zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Pani Marii Mikołajek, założycielki zespołu. Były życzenia, gratulacje, prezenty oraz występy muzyczne zaproszonych zespołów ludowych.

Wszystkie Wasze występy i osiągnięcia, zdobywane wyróżnienia, dyplomy rozsławiają naszą gminę. W imieniu swoim i władz gminy Świdnica życzę dalszych sukcesów artystycznych, zdrowia i szczęścia w życiu prywatnym oraz satysfakcji płynącej z wykonywanej twórczości artystycznej - mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Jubileuszową galę prowadzili wspólnie: Pani Stanisława Targosz z zespołu „Kądziołeczka” oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Krzysztof Jas. Ten wyjątkowy jubileusz zespół Kądziołeczka świętował w gronie licznie przybyłych gości, w tym 13 zespołów ludowych, a były to: zespół „Cicha Woda”, zespół „Stolczanki”,  zespół „Złotekłose”,  zespół „Bartoszowianki”, kapela „Kunice”. zespół „Ale Babki” wraz z kapelą Zdzicha,  zespół „Woliborzanki” zespół „Mokrzeszów”, zespół „Jarzębina”, zespół „Macieje”, zespół „Borowianki”, zespół „Pszennowskie Trele”, zespół „Starczowianki”.

Zobacz galerię zdjęć >>>

Historia zespołu

Zespół Kądziołeczka powstał 11 lutego 1984 w Lutomi Dolnej przy współudziale członkiń KGW. Instruktorem zespołu został emerytowany nauczyciel Józef Żywicki , który również skompletował Kapelę Ludową. Patronem zespołu została Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Świdnicy, w której to siedzibie Ośrodka Nowoczesna Gospodyni odbywały się zajęcia grupy śpiewaczej oraz kapeli. Wkrótce za dobre wyniki zespołu zakupiono stroje dolnośląskie oraz instrumenty dla kapeli, w tym też wynagrodzenie dla instruktora. W tym czasie zespól koncertował na terenie całego województwa. Brał udział w przeglądach zespołów ludowych, był zapraszany na uroczystości dożynek Gminnych, Wiejskich i Wojewódzkich. Zespół współpracował z kółkami rolniczymi, szkołami, radami sołeckimi, ze strażą pożarną, młodzieżą oraz seniorami. Brał udział w przeglądzie wojewódzkim WAZA w Książu, gdzie zdobył w 1985 roku I miejsce. Wystąpił w przeglądzie zespołów Jasło. Cała oprawa przy współpracy Józefa Żywickiego była inscenizowana jako zespól obrzędowy czyli rękodzielnictwo pokazane przez członkinie zespołu (darcie piór, haft, kołowrotek,  kiszenie kapusty). Temu obrzędowi towarzyszył śpiew. Trwało to aż do roku 1989. 5 lipca 1989 roku Zespół "Kądziołeczka" przechodzi pod patronat Urzędu Gminy Świdnica, zdobywając nowego instruktora - Józefa Szulińskiego, oraz nowych członków kapeli. Zespół również zmienia formę swojego istnienia. Pozostaje tylko śpiewaczym zespołem przy kapeli ludowej. W tym czasie zespół posiadał nieograniczoną ilość wyjazdów na terenie gminy, województwa oraz kraju.

17 lipca 2002 roku został gościnnie zaproszony do Polskiego Radia Wrocław przez redaktor Małgorzatę Majeran - Kokot, która prowadzi program radiowy zespołów ludowych. W roku 2003 zespół wziął udział w konkursie piosenek ludowych zdobył I miejsce i nagrał muzyczny krążek. Zespół bierze udział we wszystkich uroczystościach związanych z działalnością samorządu wiejskiego, szczególnie z organizacją corocznych dożynek . Otrzymuje zaproszenia na wystawy stołów biesiadnych do konkursu Wielkanocnego i Bożonarodzeniowego, zdobywa liczne nagrody, specjalizuje się w robieniu palm wielkanocnych oraz wieńców dożynkowych.
Swoje rękodzieło zespół "Kądziołeczka" prezentował w telewizji regionalnej TVP Wrocław. Brał też udział w gościnnych występach w Międzynarodowym Święcie Pszczelarzy w Jeleniej Górze oraz sanatorium - Szklarska Poręba.

Zespół "Kądziołeczka" występował także w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki oraz sali Kongresowej podczas gali Kół Gospodyń Wiejskich. Wziął tez udział w turnieju gmin dolnośląskich - zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski, gdzie gmina Świdnica zdobyła I miejsce.

W czerwcu 2008 roku następuje zmiana instruktora zespołu "Kądziołeczka" - zostaje nim Pan Dominik Natanek. Zespól nie przetrwałby swojego długiego istnienia i doczekał jubileuszu 40-lecia działalności kulturalnej, gdyby nie wsparcie ze strony wójt gminy Pani Teresy Mazurek, Rady Gminy Świdnica i Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji oraz sołtysów i rad sołeckich którzy  wspierają kulturę ludową i wspomagają pracę zespołu. Od 40 lat zespół Kądziołeczka jest chlubą i wizytówką naszej gminy Świdnica.

 


Najnowsze artykuły z tej kategorii: